Poznań

Ruch Palikota oburzony na posła PiS. "Język rasizmu, pogardy i wykluczenia"

Poznań

Ruch Palikota oburzony wypowiedzią posła PiS
Paweł Janus | Ruch PalikotaWypowiedź Tadeusza Dziuby i reakcja Krystyny Łybackiej

Działacze Ruchu Palikota interweniują w sprawie wypowiedzi Tadeusza Dziuby. Poseł PiS podczas debaty parlamentarzystów w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu użył sformułowania "społeczeństwo człowieka białego".

Poseł wypowiadał się na temat związków partnerskich par homoseksualnych: - Nie trzeba dla tej mniejszości wprowadzać specyficznych rozwiązań. Proszę prześledzić rozwój tego procesu w krajach, które pod tym względem są zaawansowane - Anglia, Francja, Niemcy, Holandia - ten proces zawsze prowadzi do destrukcji podstaw funkcjonowania społeczeństwa. A w tym przypadku do społeczeństwa człowieka białego - stwierdził na sobotniej debacie Tadeusz Dziuba.

Ruch Palikota oburzony

Jego wypowiedź nie spodobała się działaczom Ruchu Palikota, którzy wysłali w tej sprawie oświadczenie do mediów:

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec oburzającego języka rasizmu, pogardy i wykluczenia, którego dopuścił się poseł Tadeusz Dziuba podczas sobotniej debaty" - pisze w liście Paweł Janus, Członek Zarządu poznańskiego koła Ruchu Palikota.

"Wypowiedź posła Dziuby można by skwitować wzruszeniem ramion i uśmiechem politowania, gdyby nie wpisywała się w szerszy kontekst języka rasizmu, homofobii i wykluczenia, którego pierwszoplanowymi aktorami są prominentne postaci prawej sceny politycznej. Do wypowiedzi posłanki Pawłowicz, której echa jeszcze nie wybrzmiały, czy w ostatnich dniach wypowiedzi prezydenta Wałęsy o murze, za którym należałoby sadzać parlamentarzystów o odmiennej orientacji seksualnej, dochodzi nasz wielkopolski, niechlubny akcent w postaci wypowiedzi posła Tadeusza Dziuby" - czytamy w dalszej części listu.

"Nierzetelne oświadczenie"

Poseł PiS odrzuca oskarżenia o rasizm: - Komentarz Ruchu Palikota przypisuje mi postawy, których w żaden sposób nie można odczytać z mojej wypowiedzi. Gdyby te osoby mnie znały, nigdy nie przyszłoby im to do głowy - tłumaczy Dziuba w rozmowie z gazeta.pl. - Najlepszym komentarzem do tego wyjątkowo nierzetelnego oświadczenia byłoby zacytowanie mojej pełnej wypowiedzi. O czym mówiłem? Podczas spotkania opowiadałem o procesach, które zachodzą w krajach zachodniej Europy. A zacytowanie samego zakończenia tylko okalecza całą wypowiedź - dodaje.

Autor: FC//kv/k / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Ruch Palikota | Paweł Janus

Pozostałe wiadomości