Regionalne przysmaki z całego świata na rynku

TVN Poznań | FCNa Starym Rynku trwają przygotowania do startu festiwalu

Ruszyła szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Na Starym Rynku w Poznaniu aż do niedzieli będzie można spotkać ponad 120 wystawców oferujących przysmaki regionalne z różnych stron świata.

Centrum wydarzeń Festiwalu będzie poznański Stary Rynek. To tu znajdą się stoiska wszystkich wystawców.

Z kraju i ze świata

Wśród nich nie zabraknie producentów polskich przysmaków – będą m.in. poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski.

Mnóstwo pokus czeka jednak również na smakoszy zainteresowanych kuchnią światową. Dostaniemy bretońskie ostrygi, węgierskie wędliny, przetwory czy cudownie słodki sękacz – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina ze wszystkich chyba regionów winiarskich starego kontynentu.

Kuchnia dla każdego

W piątek ruszy festiwalowa scena. Odbywać będą się na niej pokazy kulinarne szefów kuchni znanych i mniej znanych poznańskich restauracji oraz autorów programów kulinarnych. Na stoisku sponsora festiwalu firmy Aquanet będzie można z kolei podglądać gwiazdy telewizji kulinarnej i skosztować wykonanych przez nie potraw. W piątek gotował będzie tu Grzegorz Łapanowski, który przygotuje potrawy z użyciem świeżych ziół. W sobotę na stoisku zagości Maryla Musidłowska, która przygotowywać będzie zaprawy owocowe. Podobne pokazy odbędą się również w poznańskich restauracjach: w Sheratonie (ul. Bukowska), w SPOT (Droga Dębińska), w Todze (Plac Wolności, za Empikiem) i w Dragonie (ul. Zamkowa).

Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. Dla dzieci w wieku 4-8 lat przygotowano warsztatom smaku, podczas których dowiedzą się m.in. ile smaków może mieć pomidor, skąd bierze się olej i co to znaczy produkt lokalny. Najmłodsi będą mogli także zaprojektować opakowanie słodkich krówek, dowiedzieć się wszystkiego o życiu pszczół i smakach miodu czy wziąć udział w warsztatach rękodzieła.

Na deser muzyka

Wieczorami Festiwal ubarwią koncerty. W tym roku muzycznie zaprezentują się m.in.: Kapela z Orliczka – siedmioosobowa formacja etno-folkowa czerpiąca garściami z folkloru wielkopolskiego, męski kwartet wokalny Melody Lovers oraz młoda poznańska formacja Flou balansująca na granicy stylów funk, pop i soul.

Festiwal rozpoczął się w czwartek o godz. 12. Od piątku odbywać się będą specjalne konkursy. Pierwszego dnia zawodowcy i amatorzy powalczą o tytuł najlepszego ciasta, w sobotę zostanie wybrana najlepsza polska nalewka domowa 2012 roku a w niedzielę w szranki staną restauratorzy, którzy przyrządzać będą wielkopolskie szare kluski. Imprezę zamkną niedzielne koncerty The Spirit Brass Quintet, Face to Face i Wolnej Soboty, które rozpoczną się o godz. 16:30.

Program festiwalu znajdziesz na stronie www.ofds.pl.

Autor: FC/par/k / Źródło: TVN Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN Poznań | FC

Pozostałe wiadomości