Segregację śmieci zadeklarowało 90 proc. mieszkańców terenu na którym działa Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jednak z ponad 21 tys. ton śmieci, które zostały zebrane w lipcu zaledwie 2,4 tys. tony zostało posegregowane. To daje nieco ponad 10 proc.
- Docierają do nas sygnały od firm wywożących śmieci o nieprawidłowościach. Będziemy wysyłali ostrzeżenia do właścicieli posesji, którzy mogą nie segregować śmieci - mówi w rozmowie z tvn24.pl Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP.
Pozostałe surowce wtórne zostały pozyskane w sortowniach śmieci. Dzięki ich pracy poziom odzysku sięgnął 40 proc. i z tego wyniku zadowolone są władze spółki. - Chciałbym podziękować mieszkańcom za wsparcie segregacji odpadów po wprowadzeniu w życie nowych zasad gospodarki odpadami - powiedział niedawno z-ca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński, przewodniczący ZM GOAP.
Ponad 20 mln zł.
Na terenie działania GOAP-u złożono 96 tys. deklaracji dotyczących 702 tys. osób. Przed uruchomieniem systemu zakładano, że deklaracje złożone w związku dotyczyć będą 715 tys.
Do 4 września do kasy związku wpłynęło 20,2 mln zł. co stanowi 75 proc. planowanych środków. - Wpłaty w dalszym ciągu wpływają, rozpoczniemy też windykację tych, którzy nie wywiązali się z tego obowiązku - zapowiedział Kruszyński.
ZM GOAP do tej pory nie rozstrzygnął przetargu na wywóz śmieci. Do czasu wyłonienia zwycięskiej firmy podpisano umowy z kilkoma firmami, które wywożą śmieci na terenie poszczególnych gmin. Przetarg zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Teren z którego związek wywozi śmieci obejmuje miasto Poznań oraz gminy: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Suchy Las i Swarzędz.
Poznaniacy ze składaniem deklaracji czekali do ostatniej chwili:
Autor: mm/par / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań