Miała zorganizować porwanie 14-letniej koleżanki córki. Prokuratura chce pozbawienia kobiety władzy rodzicielskiej

Autor:
MAK,eŁKa/
tam,rzw
Źródło:
TVN24
Prokuratura wnioskuje o pozbawienie władzy rodzicielskiej 39-latkę
Prokuratura wnioskuje o pozbawienie władzy rodzicielskiej 39-latkętvn24
wideo 2/12
tvn24Prokuratura wnioskuje o pozbawienie władzy rodzicielskiej 39-latkę

Kobieta, która miała zorganizować porwanie 14-letniej dziewczyny i doprowadzić do brutalnego znęcania się nad nią, może stracić prawa rodzicielskie. Wnioskuje o to poznańska prokuratura. Policja zatrzymała w tej sprawie pięć osób: kobietę i czworo nastolatków. 39-latka i 17-latek, odpowiadający jak dorosły, usłyszeli zarzuty i trafili na trzy miesiące do aresztu. O losie pozostałych zatrzymanych małoletnich zdecyduje sąd rodzinny.

Jak poinformował nas Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, śledczy skierowali do sądu wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej 39-latki podejrzanej między innymi o uprowadzenie i pozbawienie wolności, a także zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem nastoletniej znajomej własnej córki. - Prokuratura po przeanalizowaniu materiałów tej sprawy, ujawnionych okoliczności, stwierdziła, że zasadne będzie wystąpienie do Sądu Rodzinnego o pozbawienie jej władzy rodzicielskiej - wyjaśnia prokurator.

- Podejrzana jest matką trójki dzieci. Są to dzieci w wieku siedmiu, trzynastu i szesnastu lat - informuje Wawrzyniak. - Naszym zdaniem kobieta nie daje należytej rękojmi sprawowania właściwej opieki nad dziećmi - dodaje.

Szczególne okrucieństwo

W poniedziałek decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla 39-letniej Pauliny K. i 17-letniego Alana O. podjął sąd. Podejrzani w niedzielę usłyszeli te same zarzuty: uprowadzenia i pozbawienia wolności, stosowania przemocy w celu zmuszenia do określonego zachowania, zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem oraz utrwalania przy pomocy telefonu komórkowego treści o charakterze seksualnym.

- Alan O. przyznał się w całości do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, a Paulina K. - w części - przekazał po wyjściu z sali sądowej Michał Kurek z Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto.

Nastolatek będzie sądzony jak dorosły. Obojgu grozi do 15 lat więzienia.

O dalszych krokach wobec pozostałych, małoletnich zatrzymanych, będzie decydował sąd rodzinny. Jak przekazał nam młodszy inspektor Andrzej Borowiak w poniedziałek przed godziną 16, dzieci biorące udział w piątkowym porwaniu 14-latki w Poznaniu wciąż przebywały w Policyjnej Izbie Dziecka. Jedno z nich, decyzją sądu, zostało skierowane do schroniska dla nieletnich.

Prokurator: poszło o e-papierosa

Jak przekazał Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, "poszło o e-papierosa".

- Ta kobieta podejrzana gra tutaj rolę inspirującą, ona wszystko organizuje, ona jedzie samochodem, ona doprowadza do porwania tej dziewczynki, do pozbawienia jej wolności i dalej uczestniczy wspólnie i w porozumieniu z 17-latkiem w gwałcie ze szczególnym okrucieństwem - opowiadał prokurator.

Prokurator: poszło o e-papierosa
Prokurator: poszło o e-papierosa 25.07| Kobieta i 17-latek podejrzani o porwanie i znęcanie się nad 14-latką trafili do aresztu. TVN24

Porwanie 14-latki zgłosiła jej mama

O sprawie porwania dziewczynki jako pierwszy poinformował epoznan.pl.

Policjanci otrzymali zgłoszenie w piątek około godziny 15.30. - Do komisariatu Poznań-Północ przyszła kobieta i powiedziała, że jej 14-letnia córka została zabrana samochodem bmw sprzed jednego z marketów znajdujących się na Winogradach - przekazał naszej redakcji Borowiak.

Policjanci znaleźli poszukiwane bmw w Złotnikach koło Poznaniafot. LT, epoznan.pl

Funkcjonariusze od razu rozpoczęli działania. Tego samego dnia po godzinie 17 patrol zauważył w okolicach Złotnik koło Poznania poszukiwany samochód. - Tam była ta dziewczynka, została przez policjantów uwolniona - przekazał policjant.

Borowiak dodał, że w związku ze sprawą zatrzymano pięć osób: dorosłą kobietę oraz czworo nastolatków w wieku od 13 do 17 lat.

Stan dziewczynki pozwolił na wypisanie ze szpitala

- Nad uprowadzoną dziewczynką znęcano się, była bardzo brutalnie potraktowana. Ona aktualnie przebywa w szpitalu pod opieką lekarzy, a policjanci gromadzą dokumentację procesową, która pozwoli podjąć dalsze decyzje. Można się spodziewać w stosunku do osób dorosłych, odpowiadających karnie, zarzutów, a jeśli chodzi o nieletnich, na pewno dokumenty trafią do sądu rodzinnego - mówił w czasie weekendu Borowiak.

Jak poinformowała w poniedziałek Urszula Łaszyńska, rzeczniczka Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, porwana 14-latka opuściła już szpital.

Mówili, że żałują

W niedzielę podczas doprowadzenia do prokuratury, w rozmowie z reporterem TVN24 Bartoszem Bartkowiakiem, oboje powiedzieli, że żałują tego, co zrobili. Nastolatek stwierdził, że "był to pomysł Pauliny" (innej zatrzymanej w sprawie nastolatki). Na pytanie reportera, dlaczego to zrobili, podejrzewany odpowiedział: "bo nazwała Paulinę k***ą".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK,eŁKa/ tam,rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości