Poznań

Poznań testuje ledy na przejściu dla pieszych. Dla "smartfonowych zombie"

Poznań

Listwy ledowe na przejściu dla pieszych
TVN 24 PoznańŚwiatła są zsynchronizowane ze standardową sygnalizacją

Dla słabowidzących, dla zamyślonych, dla zapatrzonych w ekran telefonu. Światła ledowe zamontowane przy przejściach dla pieszych na poznańskim skrzyżowaniu ulic Estkowskiego i Garbary są nowym pomysłem miasta na poprawienie bezpieczeństwa pieszych. - Po oczach daje, ale jak ktoś będzie zapatrzony to i tak może ominąć - ocenia Jakub Wojsa, mieszkaniec Poznania.

Czerwone światło - stój, zielone - ruszaj. Ledy świecą się dokładnie w tych samych kolorach, co standardowa sygnalizacja. Są umiejscowione tuż przed wejściem na zebrę, obok mat dla niewidomych i niedowidzących.

"Obudź zombie"

Pomysł na zainstalowanie listew pojawił się podczas tegorocznego głosowania Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą "Obudź smartfonowe zombie!". Nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, więc nie zostanie zrealizowany, ale w międzyczasie do miasta zgłosiła się prywatna firma, która zainstalowała listwy.

- Oświetlenie będzie testowane przez pół roku. Miasto nie ponosi żadnych kosztów montażu, a w przypadku negatywnego wyniku testów - wykonawca jest zobowiązany do odtworzenia nawierzchni - wyjaśnia Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Z myślą o najmłodszych

Ledy pojawiły się już wcześniej w Zalasewie koło Poznania. Zarówno tam, jak i przy ulicy Garbary, zamontowane są przy szkole podstawowej.

- To właśnie głównie z myślą o najmłodszych i osobach z dysfunkcjami wzroku zostało zamontowane dodatkowe oświetlenie. Będzie włączone całą dobę - mówi Idczak.

- Po oczach trochę daje, ale jak ktoś będzie zapatrzony to i tak może je ominąć - komentuje Jakub Wojsa, który przeszedł się po pasach w sobotę, jeden z pierwszych wieczorów funkcjonowania ledowego przejścia.

Poznańscy urzędnicy zapewniają, że jeżeli pomysł się sprawdzi, to światła zostaną zamontowane przy innych ruchliwych skrzyżowaniach.

Autor: ww/pm / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości