Wieczorem nad Poznaniem zaświecą tysiące lampionów. Organizatorzy Nocy Kupały liczą, że tym razem zostanie oficjalnie pobity rekord Guinnessa. To tylko jedna z wielu atrakcji, jakie czekać będą na mieszkańców i turystów.
Zabawa przy moście Rocha nad Wartą rozpocznie się już o godzinie 17.00 przy dźwiękach bębnów, wybijających unikatowy rytm Nocy Kupały. Nie zabraknie także tradycyjnych elementów, takich jak puszczanie wianków w oprawie ludowych pieśni.
Na scenie zatańczą i zagrają także: Zespół Tańca Ludowego AWF Poznania, Prosto z Chile, reGeneration (półfinaliści programu Must be The Music), a gwiazdą wieczoru ma być Poznańska Orkiestra Rozrywkowa & Kasia K8 Rościńska.
Punkt kulminacyjny
Punktualnie o godz. 23.00 w niebo uniesie się kilkanaście tysięcy lampionów.
– W ubiegłym roku nad Wartę przyszło ponad 20 tysięcy osób, a w niebo poleciało dokładnie 11 439 lampionów. To była naprawdę magiczna noc – wspomina Aleksandra Dmitrzak z Fundacji ARS, która organizuje Noc Kupały.
W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większą frekwencję, by oficjalnie pobić rekord Guinnesa. Należy on do mieszkańców Indonezji, którzy w niebo wypuścili 10 tys. lampionów.
– To mniej niż rok temu w Poznaniu, ale wtedy nie uznano naszego wyniku, bo nie było u nas specjalnej komisji – wyjaśnia Dmitrzak. – Stąd też nasz apel: żeby rekord mógł zostać pobity, należy zjawić się wcześniej, by wpisać się na specjalne listy. Lampiony będzie można kupić na miejscu, za 5 zł - dodaje.
Jak dojechać
Dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w imprezie, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował dodatkowe kursy tramwajowe. Linie 5, 13 i 16 będą kursować do godz. 0:30 z częstotliwością co 20 minut po swoich normalnych trasach.
Linia nocna N21 będzie kursować na trasie: Sobieskiego - Most św. Rocha - Osiedle Lecha - rondo Starołęka - Most św. Rocha - Sobieskiego w godzinach 23:00 - 1:00 z częstotliwością co 10 minut, a w godzinach 1:00-5:00 z częstotliwością co 30 minut.
Każde życzenie się spełni
Noc Kupały to rodzime święto zakochanych. Związane jest z letnim przesileniem Słońca, czyli najkrótszą nocą w roku (21/22.06.) Zgodnie ze starymi słowiańskimi zwyczajami obchody Nocy Kupały związane są z kultem ognia i wody.
Autor: aw/par
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja ARS