Poznań

Poznań sprowadza elfy

Poznań

PesaPierwszy pociąg trafi do Wielkopolski 8 sierpnia

22 nowoczesne pociągi elektryczne trafią do Wielkopolski. Pierwszy z nich pojawi się już 8 sierpnia. Na regularne linie mają trafić dopiero w grudniu.

Pociągi, które trafią do Kolei Wielkopolskich zamówił Urząd Marszałkowski. - Pierwszy pociąg dotrzeć ma do nas 8 sierpnia - potwierdza Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Będą go testować maszyniści

- Na początku przejdzie on weryfikację formalną a następnie będzie służył do szkolenia maszynistów - mówi. Pasażerom służyć ma dopiero od 9 grudnia, kiedy wejdzie w życie nowy rozkład PKP. Wszystko dlatego, że Koleje Wielkopolskie jeźdżą na razie jedynie na liniach spalinowych.

- Bierzemy pod uwagę wypożyczenie pociągów Przewozom Regionalnym, tak by nie stały one nieużywane. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, by o tej kwestii mówić - wyjaśnia Parzyńska-Paschke.

(Za) szybkie pociągi

Elfy, bo tak nazywają się pociągi zamówione dla województwa wielkopolskiego, to dziecko bydgoskiej Pesy. - Zamówienie z Poznania to największy kontrakt jaki podpisaliśmy na Elfy - przyznaje Michał Żurowski, rzecznik prasowy Pesy. Podobne pociągi kursują już w innych częściach Polski. - 16 pociągów zamówiły u nas Koleje Mazowieckie, 4 województwo świętokrzyskie a 1 warmińsko-mazurskie - wyjaśnia.

Pierwsze osiem pociągów ma trafić do Poznania jeszcze w tym roku. Kolejne 14 dotrze do połowy 2014r. Całość kontraktu kosztować będzie 469,5 mln zł, 1/3 kosztów pokrywa Unia Europejska. Do Wielkopolski trafią pociągi czteroczłonowe o łącznej długości 75,25 metrów z 5 drzwiami po każdej stronie pojazdu. Pomieszczą one maksymalnie po 450 osób, z czego 204 miejsca są siedzące. Maksymalna prędkość z jaką Elf będzie mógł się poruszać po torach wyniesie 160 km/h.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ POCIĄGI TYPU ELF:

Autor: FC / Źródło: TVN Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Pesa