Poznań pomoże kolejnym parom. Nowy nabór do programu in vitro

Autor:
FC/
tam
Źródło:
PAP, TVN24 Poznań
Poznań pomoże kolejnym parom. Nowy nabór do programu in vitro
Poznań pomoże kolejnym parom. Nowy nabór do programu in vitroTVN24
wideo 2/8
TVN24Poznań pomoże kolejnym parom. Nowy nabór do programu in vitro

Małżeństwa i pary z Poznania mogą ubiegać się o dofinansowania do in vitro w ramach miejskiego programu dotacyjnego. Do tej pory dzięki niemu urodziło się 450 dzieci. - Każdy poznaniak to dla nas skarb i pociecha - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Uczestnicy miejskiego programu mogą liczyć na trzykrotne dofinansowanie w wysokości pięciu tysięcy złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub trzykrotnego dofinansowania w wysokości dwóch tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka.

Czytaj też: Apel do władz kraju w sprawie in vitro. "Możemy mówić o epidemii" niepłodności

Urzędnicy: urodziło się prawie pół tysiąca nowych mieszkańców

W ramach drugiej edycji miejskiego programu miasto zabezpieczyło środki w wysokości ponad 1,8 mln zł rocznie na dofinansowania do in vitro. - Cieszę się, że program przyniósł szczęście już tylu poznańskim rodzinom. W Poznaniu wspieramy osoby dotknięte niepłodnością już od ponad sześciu lat, dla wielu z nich in vitro to jedyna szansa na upragnione dziecko - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

ZOBACZ W TVN24 GO: REPORTAŻ "Usłyszeć mama, tata" >>>>

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata.

Czytaj też: Prawie pół tysiąca dzieci, których mogłoby nie być. Samorządy pomagają tam, gdzie nie pomaga państwo

- Z tego programu urodziło się prawie pół tysiąca nowych mieszkańców, z czego się bardzo cieszymy, bo każdy poznaniak to dla nas skarb i pociecha - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak mówi, Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które w momencie, gdy rząd skończył dofinansowanie na in vitro, wziął te wydatki na swoje barki.

Czytaj też: Poznań: pierwsze dzieci z miejskiego programu in vitro. "Od razu bliźniaki"

Program jest realizowany przez trzy placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Druga edycja programu potrwa do końca 2024 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: PAP, TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości