Specjaliści ze spółki Aquanet oraz naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu monitorują obecność koronawirusa w kanalizacji. Z próbek ścieków, które przeanalizowali w ostatnim tygodniu stycznia wynika, że omikron rozgościł się już na dobre, a jego ilość w próbkach wciąż rośnie.
Od kilku miesięcy władze Poznania, Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i spółek Aquanet Laboratorium oraz Aquanet SA współpracują w sprawie monitoringu wirusa SARS-CoV-2 w kanalizacji. Prowadzone przez naukowców badania są w stanie określić tendencję, ale nie dadzą odpowiedzi na to, ilu dokładnie poznaniaków jest w danym dniu zakażonych. Wyniki badań regularnie trafiają na biurko zespołu do spraw monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie miasta Poznania, a następnie prezentowane i analizowane na jego posiedzeniach. Na stronie internetowej magistratu opublikowano informacje dotyczące najnowszych ustaleń.
Naukowcy badają ścieki w Poznaniu
Próbki ścieków są pobierane z pięciu miejsc: z Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, z Lewobrzeżnej Oczyszczani Ścieków w Poznaniu oraz z dwóch lokalizacji na Naramowicach oraz jednej z galerii handlowych w centrum miasta. Pracownicy w specjalnych strojach ochronnych są kierowani do wspomnianych punktów i stamtąd pobierają kilka próbek ścieków, które następnie trafiają do laboratorium.
Co dalej? Z pobranych próbek izolowany jest materiał genetyczny (RNA) SARS-CoV-2 i określana jest jego ilość. Analizy ścieków są wykonywane dwa razy w tygodniu. "Na podstawie uzyskiwanych wyników badacze między innymi określają trendy - wskazują, czy w kolejnych tygodniach ilość SARS-CoV-2 rośnie, maleje czy może utrzymuje się na tym samym poziomie oraz porównują otrzymane wyniki z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2" – przekazuje biuro prasowe urzędu miasta.
W Poznaniu dominuje omikron
Co wynika z analiz przeprowadzonych w ostatnim tygodniu stycznia? Przede wszystkim naukowcy zaobserwowali dalszy wyraźny wzrost ilości wirusa w ściekach, które trafiają do oczyszczalni. Ponadto poziom wirusa SARS-CoV-2 jest ponad dwukrotnie wyższy niż podczas szczytu trzeciej fali zakażeń w listopadzie 2021 r. Z badań wynika również, że to omikron jest dominującym wariantem koronawirusa w Poznaniu. Jego obecność stwierdzono we wszystkich próbkach. "Analiza otrzymanych wyników wskazuje na dalszy znaczący wzrost jego ilości, a tym samym na zwiększenie się liczby spowodowanych nim zachorowań na COVID-19"– czytamy w komunikacie urzędu miasta.
Wariant "niewidzialny"
Wstępna analiza wskazuje, że w Poznaniu występuje już podwariant omikrona BA.2, który nazywany jest "ukrytym" lub "niewidzialnym". - Podwariant BA.2 nazywany jest niewidzialnym, gdyż posiada dodatkowe mutacje w obrębie swojego genomu, które utrudniają jego identyfikację za pomocą specyficznych sond i starterów - wyjaśnia dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej ICHB PAN.
Ale to nie oznacza, że osoby zakażone tym właśnie podwariantem uzyskają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. - Testy genetyczne oparte o reakcję RT-PCR, takie jak na przykład test opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wykrywają zakażenie wariantem omikron, w tym podwariantem BA.2. Problemy mogą pojawić się dopiero w momencie określania, jaką odmianą koronawirusa jesteśmy zakażeni, co nie jest rutynowym testem wykonywanym dla każdej testowanej osoby – dodaje doktor Zmora.
Zaczęli jako jedni z pierwszych w Polsce
Aquanet Laboratorium był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który zaczął prowadzić tego typu badania już podczas pierwszych fal pandemii. Badania koordynowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP są wynikiem porozumienia, podpisanego 18 października 2021 roku przez Miasto Poznań, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A. Dzięki niemu od grudnia naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski.
Ministerstwo Zdrowia: 1169 zakażeń w Poznaniu
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 5460 nowych zakażeń SARS-CoV-2, z czego 1169 przypadków dotyczy Poznania, a 900 powiatu poznańskiego. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 14 mieszkańców regionu.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Poznań