TVN24 | Poznań

Ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19? W Poznaniu naukowcy ocenią to na podstawie ścieków

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
3931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
3931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2TVN24
wideo 2/8
TVN243931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Władze Poznania chcą wiedzieć, jaka jest rzeczywista skala zakażeń koronawirusem w mieście, naukowcy wiedzą, jak to ocenić. Badacze, między innymi z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk - już od półtora roku analizują ścieki szukając w nich koronawirusa. Teraz swoimi wynikami będą się dzielić z urzędnikami.

Władze Poznania, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i spółek Aquanet Laboratorium oraz Aquanet SA będą współpracować w sprawie monitoringu wirusa SARS-CoV-2 w kanalizacji. Podpisy pod porozumieniem intencyjnym złożono w poniedziałek. Zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss podkreślił, że porozumienie pozwoli oszacować, jaka jest rzeczywista skala zakażeń w Poznaniu. - Przysłuży się także naukowcom, którzy dzięki dostępowi do próbek będą mogli dokładniej zbadać warianty koronawirusa – dodał Guss. Monitoring ścieków jest wykorzystywany między innymi w Holandii.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Wiedzą jak to robić, mają doświadczenie

Poznański magistrat zaznaczył, że firmy Grupy Aquanet i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN mają niezbędne doświadczenie w pobieraniu próbek i badaniu ich pod kątem zawartości RNA wirusa – prowadzą badania w tym zakresie od lipca 2020 roku. Dlatego miasto podejmie z nimi współpracę w monitorowaniu ścieków komunalnych. Pozwoli to sprawdzić, ile jest w nich kopii RNA wirusa, a co za tym idzie – ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19.

- Byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który zaczął prowadzić tego typu badania już podczas pierwszych fal pandemii - wskazał prezes zarządu Aquanet SA Paweł Chudziński. Dodał, że od czerwca 2020 roku opracowana przez analityków z Aquanet Laboratorium metoda została z powodzeniem wprowadzona w życie w ramach stałego monitoringu systemu kanalizacyjnego w aglomeracji poznańskiej.

Badacze zaobserwowali, że ich wyniki pokrywały się z danymi dotyczącymi zakażeńTVN 24

Ścieki "mówią" więcej niż statystyki?

Poznański magistrat podał, że "wyniki badań naukowców jednoznacznie wskazują, że istnieje związek między stwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia liczbą zakażeń a wykrytą liczbą kopii RNA wirusa w próbkach. W większości analizowanych punktów monitoringowych obserwuje się obecnie ich większe ilości niż można by wnioskować z liczby raportowanych przypadków zakażeń w Poznaniu". - Taka sytuacja może wskazywać na większe ryzyko zakażenia i choroby, niż wynikałoby to z oficjalnych komunikatów na temat liczby zarażonych – ze względu na większą liczbę osób, które przechodzą zakażenie bezobjawowo – wskazano.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w ramach współpracy uzupełni badania obecności wirusa w ściekach o sekwencjonowanie jego genomu. Co to oznacza? Że naukowcy będą w stanie również określić, które warianty koronawirusa pojawiają się w ściekach i, które z nich mogą być bardziej zjadliwe lub zakaźne.

Najwyższa dobowa liczba zakażeń od maja

Minister Waldemar Kraska podał we wtorek rano nowe dane dotyczące zakażeń COVID-19. We wtorek zaraportowanych zostanie 3931 przypadków zakażenia koronawirusem. - Jeżeli porównamy to do ubiegłego wtorku, to jest wzrost o prawie 85 procent, czyli widzimy, że ten trend wzrastający utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Także, niestety, 64 osoby zmarły - powiedział.

To najwyższa dobowa liczba nowych zakażeń od 12 maja, kiedy w całym kraju odnotowano 4255 zakażeń. Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski poinformował w poniedziałek, że w Poznaniu w pełni zaszczepionych jest 67,4 proc. mieszkańców. Dodał, że co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło blisko 90 proc. osób, które skończyły 70 lat. - Niemal we wszystkich pozostałych grupach wiekowych również jest to ponad 76 procent. Trzeba jednak pamiętać, że osoby zaszczepione nadal mogą przenosić wirusa i zakażać innych - zaznaczył Solarski.

Skrzynka "stop covid"

Żeby skuteczniej walczyć z trwającą wciąż pandemią, władze miasta uruchomiły na początku października specjalną skrzynkę elektroniczną. Na adres stopcovid@um.poznan.pl mieszkańcy mogą wysyłać wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące zaniedbań sanitarnych w obiektach pod zarządem urzędu miasta. Takie rozwiązanie ma usprawnić działanie samorządu.

Autor:aa/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości