Nowy podwariant omikronu określony symbolem BA.2 jest bardziej zakaźny niż wcześniejszy podwariant BA.1 - wykazało duńskie badanie, którego wyniki przytoczyła Agencja Reutera. Według tego źródła naukowcy ustalili też, że BA.2 łatwiej niż jego poprzednik potrafi infekować osoby zaszczepione przeciw COVID-19.
W badaniu przeanalizowano zakażenia koronawirusem w ponad 8500 duńskich gospodarstwach domowych w okresie od grudnia do stycznia.
"Doszliśmy do konkluzji, że omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości immunosupresyjne, które dodatkowo zmniejszają efekt ochronny" dotychczas stosowanych szczepionek - przekazano w zbiorczej publikacji duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI), Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego państwowego urzędu statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, o której poinformowała Agencja Reutera.
Jednak, jak podkreślono w raporcie, szczepionki nadal odgrywają ważną rolę, ponieważ osoby zaszczepione - co pokazała analiza - są mniej podatne na infekcję i przenoszenie któregokolwiek z podwariantów w porównaniu z osobami nieszczepionymi.
Omikron. Nowy podwariant o jedną trzecią bardziej zakaźny od poprzedniego
"Jeżeli w domu miałeś kontakt z omikronem BA.2, występuje 39-procentowe prawdopodobieństwo zakażenia w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 procent" - poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner. Jak zauważył, dane te wskazują na to, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około jedną trzecią.
Ponadto wstępne analizy SSI wykazały, że przy obu podwariantach omikronu nie zmienia się ryzyko hospitalizacji.
Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, które wykazały, że BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż poprzednik - podaje Reuters.
Nowy podwariant omikronu po raz pierwszy wykryty na Filipinach
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant omikron ma trzy stwierdzone podwarianty: BA.1, BA.2 oraz BA.3.
Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach. Nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii.
Na całym świecie "oryginalny" podwariant BA.1 odpowiada za ponad 98 procent przypadków, ale jego bliski "kuzyn" BA.2 szybko stał się dominującym szczepem na przykład w Danii, gdzie odpowiada już za około 82 proc. wszystkich przypadków infekcji.
Źródło: Reuters, PAP