Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji poinformowały, że zakończyły się już prace związane z odmulaniem koryta Cybiny, która przepływa przez zbiornik Malta, czyli popularne Jezioro Maltańskie. Jak zwykle jest to okazja do tego, by pozbyć się śmieci, które zalegają na dnie. Poza rzeczami, które wpadły do wody przypadkowo np. podczas uprawnia sportów, niestety nie brakuje również opakowań po napojach.
- Martwi nas fakt, że niestety część osób spacerujących nad Maltą traktuje nasze piękne jezioro jak śmietnik. Pamiętajmy, że Malta to turystyczna, sportowa i rekreacyjna wizytówka Poznania – przekazał Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.
"Skarby" z dna jeziora
A jakie nieoczywiste przedmioty znaleziono po spuszczeniu wody z jeziora? Jak podaje POSiR, odnaleziono hulajnogi elektryczne, deskorolki, zabawkowy pistolet.
Nie brakowało też okularów przeciwsłonecznych i telefonów komórkowych. Na liście "skarbów" znalazła się też wędka i to, mimo że łowienie ryb w tym jeziorze jest zabronione.
Podczas ostatnich prac w 2020 roku z dna Jeziora Maltańskiego wywieziono prawie 7000 ton namułów i prawie 6 ton śmieci. To znacznie mniej niż cztery lata wcześniej, kiedy wyłowiono aż 20 ton śmieci.
Kiedy napełnią zbiornik?
Po sprzątaniu przyszedł czas na przeglądy nabrzeży, budowli i urządzeń wodnych. POSiR planuje, żeby wszelkie naprawy dobiegły końca jeszcze przed początkiem drugiego kwartału. Kolejnym krokiem będzie napełnianie zbiornika odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału 2025 roku, a długość procesu będzie w dużej mierze zależeć od opadów deszczu, ilości wód roztopowych i poziomu Cybiny.
Szacuje się, że w Malcie jest około dwóch milionów metrów sześciennych wody.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: POSiR