"Dom z Marzeń" ma być miejscem, w którym będą mogły się bawić i uczyć. Opiekę w centrum znajdą dzieci w wieku od kilku miesięcy aż do ukończenia szkoły średniej.
- Pomoc świadczona będzie, w zależności od potrzeb, od dożywiania poprzez opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziny, doświadczających przemocy fizycznej i molestowania, a skończywszy na zajęciach dla młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie misji – mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
Misja Kithatu, przy której został wybudowany ośrodek, znajduje się w regionie Meru, w górzystym terenie, około 200 km od Nairobi. Ludność zamieszkująca tereny wokół misji jest biedna i niewykształcona.
Wystarczyło pół roku
Budowa "Domu z Marzeń" ruszyła w czerwcu 2017 roku. Pieniądze na całe przedsięwzięcie pochodzą głównie z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2017. Fundacja pozyskała w ten sposób ponad 316 tys. zł. Wkład własny wyniósł ponad 35 tys. zł. Swoją "cegiełkę" dołożyli też werbiści oraz Polska Fundacja dla Afryki.W centrum znajduje się jadalnia, kuchnia, spiżarnia, trzy pokoje do opieki dziennej dla najmłodszych dzieci, sypialnie dla chłopców oraz dziewcząt i dwa pokoje dla opiekunek dzieci.- W Kithatu i okolicach jest wiele dzieci, które nie mają obojga lub jednego z rodziców. Wiele dzieci doświadcza przemocy i głodu. Aby pomóc dzieciom i rodzinom znajdującym się w tak trudnej sytuacji, siostry dostrzegły potrzebę wybudowania domu, w którym dzieci mogłyby spędzać czas – powiedziała Janiec-Palczewska.
W ośrodku dzieci będą objęte opieką medyczną, a te z rodzin bardzo ubogich otrzymają dodatkowo żywność do domu. Podopieczni ośrodka będą tam mogli się też bawić i uczyć.
- Dzieciaki będą mogły korzystać z ośrodka od rana do godz. 17. Dzięki temu ich rodzice zajmą się pracą zarobkową i będą mogli poprawić swoją sytuację finansową - mówi Miłosz Jakubek, wolontariusz medyczny w Kenii.
Udzielana dzieciom pomoc ma w przyszłości ułatwić im zdobycie pracy i środków do utrzymania własnych rodzin.
Puszki, czapki, pieniądze
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie, czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Redemptoris Missio