W połowie stycznia ruszy proces Adama Z., oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. Orzekać będzie pięcioosobowy skład sędziowski. Znane są już nazwiska sędziów zawodowych. To Magdalena Grzybek i Karolina Siwierska. Obie mają bardzo bogate doświadczenie i mierzyły się już z trudnymi sprawami.
Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformował, że wyznaczono już termin pierwszej rozprawy w procesie Adama Z. 23-latek na ławie oskarżonych zasiądzie po raz pierwszy 17 stycznia. Znane są już także terminy kolejnych rozpraw, które będą się odbywały 20 stycznia, 17 lutego, 21 marca i 11 kwietnia.
Skład orzekający w tej sprawie będzie się składał z pięciu osób. Znajdą się w nim dwie zawodowe sędzie poznańskiego sądu okręgowego - Magdalena Grzybek i Karolina Siwierska. Obie mają bogate doświadczenie w orzekaniu. Skład sędziowski uzupełnią trzej ławnicy.
Sędzie z doświadczeniem
Sędzia Grzybek orzeka w sądzie okręgowym od 2002 roku, ma zatem 14-letnie doświadczenie. Jedną z głośniejszych spraw, którą się zajmowała jest zabójstwo z Wolsztyna. Mikołaj K. został skazany przez nią na 25 lat więzienia za zamordowanie Justyny M. Do zabójstwa doszło pod koniec kwietnia 2008 roku. Koleżanka Mikołaja K. - według ustaleń sądu - pojechała z nim nad jezioro, gdzie została przez chłopaka kilkukrotnie uderzona kamieniem w głowę. Mikołaj K. był tego dnia pod wpływem narkotyków i alkoholu.
Także sędzia Siwierska ma bogate doświadczenie orzecznicze. Wyroki w sądzie okręgowym wydaje od 15 lat. Na dożywocie został przez nią skazany mieszkaniec Rogoźna Wielkopolskiego, Norbert J. W listopadzie 2013 roku mężczyzna pod wpływem amfetaminy zamordował swoją żonę i teściową. Po wszystkim sam zgłosił się do szpitala, gdzie przyznał się do winy. Kilka dni temu sąd odrzucił apelację od tego wyroku.
Poznańscy prawnicy mówią, że to skład, który mierzył się już z trudnymi sprawami i jest bardzo wnikliwy w swej pracy.
Akt oskarżenia w sądzie
W czwartek, 10 listopada, poznańska prokuratura przekazała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci Ewy Tylman. Adam Z. został on oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Miał zepchnąć dziewczynę ze skarpy, po czym nieprzytomną przeciągnąć na brzeg Warty i wrzucić do rzeki. Godził się tym samym na jej śmierć.
- Zebrane w całość dowody układają się w logiczny ciąg - podkreślała Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.
Adamowi Z. grozi dożywocie. Jego obrońcą - z wyboru - jest adwokat Ireneusz Adamczak.
Oskarżycielem posiłkowym będzie rodzina Ewy Tylman. Ich pełnomocnikiem jest adwokat Mariusz Paplaczyk.
Osiem miesięcy poszukiwań
Ewa Tylman zaginęła 23 listopada 2015 r. Wcześniej bawiła się ze znajomymi z pracy w centrum Poznania. Grupa kilkakrotnie przenosiła się do różnych klubów. Ostatnim z nich był klub przy ul. Wrocławskiej. Stamtąd Ewa Tylman i jej znajomy Adam Z. wyszli około godz. 2.15 i udali się w stronę mostu św. Rocha. Tam, około godz. 3:30 ślad po kobiecie zaginął.
Ciało kobiety wyłowiono z Warty 25 lipca. Zwłoki dryfujące w rzece zauważył około godz. 19:30 mężczyzna spacerujący wzdłuż brzegu rzeki. Znajdowały się w pobliżu mariny, w odległości około 10 km od mostu św. Rocha w Poznaniu, przy którym po raz ostatni w listopadzie zeszłego roku widziana była dziewczyna.
Tym samym potwierdziły się informacje o tym, że dziewczyna feralnej nocy znalazła się w wodzie. Jak do tego doszło, wciąż jest tajemnicą, podobnie jak przyczyny jej śmierci. Badania nie pozwoliły rozwiązać tych zagadek. Na początku sierpnia w Koninie, rodzinnej miejscowości Ewy Tylman, odbył się jej pogrzeb.
Adam Z. przebywa w areszcie od grudnia 2015 roku, kończy się on 24 listopada. W najbliższy poniedziałek sąd rozpozna wniosek o jego przedłużenie.
Art. 148 § 1. Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Art. 9. § 1. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Kodeks Karny
Autor: hr/mm/gp / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24