Rada Miasta Poznania jednogłośnie poparła ustanowienie świętem państwowym 27 grudnia, czyli dzień wybuchu powstania wielkopolskiego. Apel w tej sprawie ma trafić na biurka prezydenta i premiera. "Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem, z którego powinniśmy być dumni jako Naród, i które powinno - obok innych doniosłych wydarzeń z dziejów Ojczyzny - znaleźć należne mu miejsce w kalendarzu uroczystości państwowych" - napisano w projekcie uchwały.
O ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym apelują wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie - największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.
"Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - napisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Apel, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, zostanie przekazany władzom państwowym.
"Historyczna spuścizna wszystkich Polaków"
W czasie wtorkowej sesji poznańscy radni miejscy uchwalili stanowisko popierające inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.
"Zwycięstwo Wielkopolan nad pruskim zaborcą jest historyczną spuścizną wszystkich Polaków, a celem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest kultywowanie pamięci o tym czynie zbrojnym i utrwalenie jego doniosłego znaczenia w świadomości nie tylko mieszkańców naszego regionu. Powstanie Wielkopolskie należy do nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem, z którego powinniśmy być dumni jako Naród, i które powinno - obok innych doniosłych wydarzeń z dziejów Ojczyzny - znaleźć należne mu miejsce w kalendarzu uroczystości państwowych" – napisano w projekcie uchwały.
W projekcie uchwały wyrażono także nadzieję, że 27 grudnia "może stać się radosnym świętem wszystkich Polaków dumnych ze zwycięstwa", a uznanie tego dnia za święto państwowe nada należną powstaniu wielkopolskiemu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski.
Za uchwałą zagłosowało 30 radnych - wszyscy obecni na sali radni. "Bardzo się cieszę, że te ważne dla upamiętnia Powstańców Wielkopolskich stanowisko poparły wszystkie kluby" - komentuje radna Prawa i Sprawiedliwości Klaudia Strzelecka.
Wsparcie z różnych stron
Pod koniec czerwca, także jednogłośnie, stanowisko popierające inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym przegłosowali radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Apel poparli też w ostatnich dniach radni między innymi z Kórnika, Rogoźna i Zaniemyśla.
Pomysłodawcy ustanowienia nowego święta podali, że do tej pory wpłynęło do nich ponad 200 deklaracji poparcia inicjatywy. Są to zarówno uchwały samorządów czy rad pedagogicznych jak i deklaracje poparcia wyrażane przez pojedyncze osoby. Za inicjatywą opowiedzieli się między innymi metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Dzięki niemu Wielkopolska jest w Polsce
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Źródło: PAP, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org | nieznany