"Zwycięstwo nie przyszło samo". Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Źródło:
PAP, TVN24
106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego Inscenizacja przybycia Paderewskiego do Poznania
106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego Inscenizacja przybycia Paderewskiego do PoznaniaTVN24
wideo 2/8
106. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego Inscenizacja przybycia Paderewskiego do PoznaniaTVN24

Tłumy poznaniaków przywitały na dworcu pociąg wiozący Ignacego Jana Paderewskiego, a właściwie aktora Andrzeja Lajborka, który ponownie wcielił się w rolę premiera i kompozytora. Inscenizacja otworzyła główne obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ich głównej części wzięli udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

106 lat temu, dzień po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Insurekcja rozpoczęta 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu była największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.

Czytaj też: 106. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Wiele wątków czeka na odkrycie

Z tej okazji tłumy poznaniaków przywitały Paderewskiego, który tak jak przed 106 laty wjechał pociągiem na Dworzec Letni, pozdrawiając mieszkańców. Inscenizacja organizowana jest od 40 lat z inicjatywy Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. W polityka i artystę wcielił się ponownie poznański aktor Andrzej Lajborek.

Zabytkowy skład, który wjechał w czwartek na Dworzec Letni, prowadzony był przez lokomotywę parową z Parowozowni Wolsztyn.

Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w rozmowie z TVN24 przypomniał okoliczności, które towarzyszyły przybyciu Paderewskiego do Polski w 1918 roku. - Mamy święta. W Poznaniu mieszka około 170 tysięcy ludzi, po połowie Niemców i Polaków. Niemcy go witają, bo wiedzą, że przyjeżdża światowej sławy pianista, artysta, gwiazda. Polacy również witają go jako gwiazdę, ale mają gdzieś na dnie serca nadzieję, że właśnie Paderewski, który jedzie z Anglii do Warszawy, z wielką misją zostania premierem, ministrem spraw zagranicznych, przywozi wolność i niepodległość - powiedział dyrektor.

- Niemcy zgasili nam światło. Chcieli nam po prostu uniemożliwić tę radość z przyjazdu tej niepodległej Polski, którą uosabiał Paderewski. My dziś w pełnym świetle, z wielką radością, z wdzięcznością wspominamy bohaterskich powstańców wielkopolskich - ocenił Terlecki.

"Zaborcom nie udało się zabronić i zniszczyć myślenia po polsku"

Pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego uczcili w piątek w Poznaniu uczestnicy głównych uroczystości z okazji 106. rocznicy wybuchu zrywu. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz akcentował w ich trakcie potrzebę upowszechniania wiedzy o zwycięstwie Wielkopolan.

- Pamięć o powstaniu nie może być tylko symboliczna; musi być autentyczna i realna w naszych działaniach, ale też w wydarzeniach i w znakach - powiedział szef MON. Zaznaczył, że imię Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nosić będzie jedna z jednostek taktycznych Wojska Polskiego.

Czytaj też: Urodził się w Mandżurii, wybrał Polskę. Czen De Fu walczył w powstaniu wielkopolskim

Główne uroczystości z okazji rocznicy oraz obchodzonego w tym roku po raz czwarty Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się w piątek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

Uroczystości z okazji 106. rocznicy wybuchu Powstania WielkopolskiegoPAP/Jakub Kaczmarczyk

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że data Powstania Wielkopolskiego jest "jaśniejącą gwiazdą" w szeregu polskich rocznic, wydarzeń i historycznych momentów. - Zwycięstwo nie przyszło samo, nie zrodziło się wyłącznie w tych dniach grudniowych i przez 52 dni powstania. Zwycięstwo rodziło się przez dziesiątki lat i przez pokolenia. Przez pracę u podstaw, niezłamaną walkę z germanizacją, zachowanie języka, religii, tradycji i kultury. Przez dom polski, przez chatę chłopską, przez szkołę i kościół. Przez wszystkie te miejsca, gdzie nawet gdy zabraniano mówić po polsku, nigdy najeźdźcom, zaborcom nie udało się zabronić i zniszczyć myślenia po polsku - stwierdził.

Gospodarz uroczystości, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w swoim wystąpieniu, że centralne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 są tylko niewielką częścią corocznych obchodów, które odbywają się w całym regionie do 16 lutego. - Świętujemy nie tylko przy pomnikach i na cmentarzach, ale także podczas koncertów, marszy, biegów, gier terenowych, rekonstrukcji historycznych i wielu innych przedsięwzięć. Wszystkie są dobrą formą wyrażania dumy i radości ze zwycięstwa, o ile nie są skierowane przeciw komuś lub czemuś. Pamięć o powstaniu buduje naszą regionalną tożsamość i chcemy, aby była wolna od bieżących politycznych napięć, co tu, przed pomnikiem powstańców, prawie zawsze się udawało – powiedział.

Obchody 106. rocznicy powstania wielkopolskiego
Obchody 106. rocznicy powstania wielkopolskiegoTVN24

"Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie daje nam siłę do patrzenia w przyszłość"

Marszałek Szymon Hołownia zaznaczył, że na uroczystości do Poznania przyjechał, by w imieniu polskiego Sejmu pokłonić się wszystkim tym, którzy brali udział w powstaniu i tym, którzy oddali swoje życie w walce.

- Wielkopolska dobrze zna wartość systematycznej, organicznej, pozytywistycznej pracy. Nie byłoby zwycięstwa powstania, gdyby nie dekady budowania społeczeństwa obywatelskiego, związków gospodarczych, spółek zarobkowych, bez pielęgnowania polskiego języka, kultury, tradycji - mówił marszałek Sejmu. Zaznaczył, że praca to też walka, "praca, która czasami zajmuje wiele dekad, ale zawsze prowadzi do celu, wspólna praca".

- Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie daje nam siłę do patrzenia w przyszłość, nadzieję, że jesteśmy narodem, który pamięta i wie, że praca to walka, (...) że współpraca bardziej się Polsce opłaca, że jedno stronnictwo, któremu na imię Polska, jest w stanie wszystko przemóc i wszystko zwyciężyć - oświadczył Hołownia.

W sobotę uroczystości związane ze 106. rocznicą wybuchu powstania będą obchodzone w Warszawie.

Uroczystości z okazji 106. rocznicy wybuchu Powstania WielkopolskiegoPAP/Jakub Kaczmarczyk

Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W ciągu 52 dni walk, które rozpoczęły się 27 grudnia 1918 roku, powstańcy zdołali wyzwolić niemal całą pruską Prowincję Poznańską. Potem walczyli na kolejnych frontach o granice niepodległej Polski.

Powstanie Wielkopolskie to jeden z czterech zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii Polskicommons.wikimedia.org | nieznany

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Według szacunków w szeregach powstańczych walczyło ponad 70 tys. ochotników i żołnierzy regularnych Wojsk Wielkopolskich, a straty po stronie polskiej wyniosły około 2,5 tys. poległych i zmarłych oraz 6 tys. rannych.

Autorka/Autor:bp/b

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marek Zakrzewski

Pozostałe wiadomości

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził, że w środę zorganizuje kolejne spotkanie na temat Ukrainy z przywódcami krajów europejskich i spoza Europy. Zapowiedział też, że będzie rozmawiał z siłami politycznymi w kraju o sytuacji związanej z zagrożeniem ze strony Rosji, bo - jak dodał - "rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny".

"Rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny". Będzie kolejne spotkanie w Paryżu

"Rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny". Będzie kolejne spotkanie w Paryżu

Źródło:
PAP

Kolejne badania, jakim poddano papieża Franciszka w szpitalu, wykazały obustronne zapalenie płuc - poinformował we wtorek Watykan. Jak przekazano w komunikacie, jego stan kliniczny pozostaje "złożony", a infekcja polimikrobiologiczna wymaga "bardziej skomplikowanego leczenia".

Komunikat Watykanu. Jest diagnoza papieża

Komunikat Watykanu. Jest diagnoza papieża

Źródło:
PAP

Marian Turski nie żyje - podało w komunikacie Muzeum POLIN. Był historykiem, dziennikarzem i jednym z ocalałych z Auschwitz oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Miał 98 lat. "Marianie, Twoje muzeum opłakuje Cię i żegna. Mieliśmy w Tobie oparcie, trudno uwierzyć, że już nigdy Twój palec nie wytyczy szlaku, po którym będziemy zmierzać, ufni, że to najlepsza dla nas droga" - napisał w pożegnaniu Zygmunt Stępiński.

Marian Turski nie żyje

Marian Turski nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Baza lotnicza Humejmim w syryjskiej Latakii została zaatakowana przez nieznane drony - poinformował kanał na Telegramie Sabereen News, powiązany z irackimi grupami szyickimi. Według prokremlowskich źródeł, atak jest "prowokacją" islamistycznego ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam, które przejęło rządy po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Atak na bazę lotniczą Rosjan w Syrii

Atak na bazę lotniczą Rosjan w Syrii

Źródło:
The Moscow Times, Meduza, tvn24.pl

W ubiegłym tygodniu policja we współpracy ze Strażą Graniczną przeprowadziła akcję poszukiwawczą na terenie całego kraju, podczas której zatrzymano 1474 poszukiwane osoby - podała we wtorek Komenda Główna Policji.

W dwa dni zatrzymali blisko 1500 poszukiwanych. Wielka akcja policji

W dwa dni zatrzymali blisko 1500 poszukiwanych. Wielka akcja policji

Źródło:
PAP

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

- Bardzo długie życie z umiejętnością przenikliwego patrzenia sprawiło, że Marian Turski był jednym z najmądrzejszych ludzi, jakich miałem szansę spotkać - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Dariusz Stola, historyk i były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. - Nie wiem, czy jest w Polsce druga osoba, która na urodziny dostawała listy z gratulacjami od prezydenta Stanów Zjednoczonych, prezydenta Niemiec i prezydenta Izraela jednego dnia - dodał.

"Mądrość łączył z niebywałą skromnością"

"Mądrość łączył z niebywałą skromnością"

Źródło:
TVN24

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak ma pilnie złożyć premierowi raport z rocznego okresu kierowania CBA przez szefową Biura Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak. Pytany o przyszłość szefowej CBA, Siemoniak odpowiada, że "wszelkie decyzje zapadną w czwartek".

Przesłuchanie szefowej CBA. Jest reakcja premiera

Przesłuchanie szefowej CBA. Jest reakcja premiera

Źródło:
tvn24.pl

- Rozmowy z Erdoganem były konstruktywne - oznajmił po spotkaniu z prezydentem Turcji w Ankarze Wołodymyr Zełenski. Mówił również, że Ukraina chce gwarancji bezpieczeństwa od całej Europy, w tym od Turcji. We wtorek w Rijadzie odbyło się spotkanie wysokich rangą przedstawicieli władz USA i Rosji. Rozmawiali o Ukrainie bez udziału przedstawicieli Kijowa.

Zełenski: negocjacje nie powinny się odbywać za plecami kluczowych graczy

Zełenski: negocjacje nie powinny się odbywać za plecami kluczowych graczy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Ukrinform, Reuters, TASS

Rosyjska i białoruska propaganda od początku wojny zarzucały nam, że zaangażowanie Polaków jest po to, żebyśmy wkroczyli z wojskami na Ukrainę - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Trzeciej Drogi, pytany o ewentualne wysłanie polskich żołnierzy do Ukrainy w ramach misji pokojowej. - Powinniśmy być ostatnim państwem, które w ten sposób by się angażowało - stwierdził Bartosz Kownacki, poseł PiS.

"Powinniśmy być ostatnim państwem, które w ten sposób by się angażowało"

"Powinniśmy być ostatnim państwem, które w ten sposób by się angażowało"

Źródło:
TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

Potężne zapadlisko pojawiło się we wsi Godstone w Anglii. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Teren został zabezpieczony przez policjantów.

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Źródło:
BBC, Reuters

Prokuratura, policja i Państwowa Inspekcja Pracy badają okoliczności wypadku, do jakiego doszło w zakładzie tapicerskim w Goli (woj. wielkopolskie). 18-letnia Ukrainka straciła tam rękę po tym, jak wciągnęła ją maszyna. Kontrola wykazała, że pracodawca zgłosił ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu wypadku.

18-letnia Ukrainka straciła rękę. Pracodawca zgłosił ją do ZUS tego samego dnia

18-letnia Ukrainka straciła rękę. Pracodawca zgłosił ją do ZUS tego samego dnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister finansów Andrzej Domański oświadczył we wtorek w Brukseli, że polska prezydencja oczekuje, iż państwa członkowskie przyjmą w przyszłym tygodniu 16. pakiet sankcji na Rosję. - Chcemy, żeby sankcje zostały nałożone w trzecią rocznicę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił szef resortu finansów.

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej przeciska się środkiem drogi między samochodami i wyprzedza je. - Ten dżentelmen czuł się bardzo pewnie - komentuje autor nagrania.

"Przeciskał się między samochodami jadącymi w dwóch przeciwnych kierunkach"

"Przeciskał się między samochodami jadącymi w dwóch przeciwnych kierunkach"

Źródło:
tvn24.pl

Media dotarły do nagrania ukazującego dramatyczny moment wypadku na lotnisku w Toronto. Widać na nim, jak samolot Delta Air Lines, tuż po wylądowaniu, obraca się do góry podwoziem i staje w płomieniach. Rannych zostało 18 pasażerów.

Wylądował i przewrócił się do góry podwoziem. Wypadek samolotu na nagraniu

Wylądował i przewrócił się do góry podwoziem. Wypadek samolotu na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, NBC

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Rijadzie delegacje z USA i Rosji rozmawiały o zakończeniu wojny w Ukrainie. Po spotkaniu obie strony poinformowały o kluczowych ustaleniach. Sekretarz stanu USA Marco Rubio mówił o czterech zasadach.

Rozmowy USA-Rosja. Cztery kluczowe ustalenia po spotkaniu w Rijadzie

Rozmowy USA-Rosja. Cztery kluczowe ustalenia po spotkaniu w Rijadzie

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

W ośrodku narciarskim położonym w mieście Henniker w amerykańskim stanie New Hampshire doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. Usterka była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja ponad stu osób. Nikt nie został ranny.

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Źródło:
NBC Boston

Pogoda na jutro, czyli na środę 19.02. Przed nami kolejna mroźna noc, miejscami mogą pojawić się przelotne opady śniegu. Dzień przyniesie sporo słońca. Warunki biometeo będą neutralne.

Noc z tęgim mrozem

Noc z tęgim mrozem

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Chorągiewka na wietrze", "koleżka Putina" - piszą oburzeni internauci, komentując nagranie z wypowiedzią Andrzeja Dudy, które pojawiło się w sieci. Prezydent mówi w nim, że Rosja nie jest niczyim wrogiem, że "jest sąsiadem, jest partnerem". Wyjaśniamy, na czym polega tu manipulacja.

Duda: "nie ma wroga", "Rosja to jest sąsiad". Kiedy to powiedział?

Duda: "nie ma wroga", "Rosja to jest sąsiad". Kiedy to powiedział?

Źródło:
Konkret24

- Spodziewam się, że dojdzie przynajmniej do przerwania walk i, mam nadzieję, do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA do spraw Ukrainy i Rosji, generałem Keithem Kelloggiem. - Zostaliśmy zapewnieni, że nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich co do tego, żeby obniżać aktywność w naszej części Europy - dodał. Poinformował też, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent o "najważniejszej informacji" po spotkaniu z generałem Kelloggiem

Prezydent o "najważniejszej informacji" po spotkaniu z generałem Kelloggiem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Amerykańskie media podały, że rząd USA próbuje ponownie zatrudnić zwolnionych w czwartek w ubiegłym tygodniu pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne - zwraca uwagę BBC.

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Źródło:
BBC

Coraz więcej Niemców odwiedza Austrię, by zwracać tam skrzynki i butelki objęte opłatą kaucyjną. W przypadku skrzynek po piwie zwrot oferowany w austriackich sklepach jest dwukrotnie wyższy niż w Niemczech. Zdaniem przedsiębiorców hurtowe zwroty butelek powinny zostać ograniczone.

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Źródło:
PAP

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego nie wyraził zgody na odstrzał bezdomnych psów, z którymi usiłują walczyć trzy łódzkie gminy. Ich władze alarmują, że sfora groźnych i dzikich psów zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, a nie są w stanie ich wyłapać.

Gminy chciały strzelać do bezpańskich psów. Urząd Marszałkowski nie wyraził zgody

Gminy chciały strzelać do bezpańskich psów. Urząd Marszałkowski nie wyraził zgody

Źródło:
PAP

Poruszenie wśród spacerowiczów wywołała ranna foka, którą we wtorek rano zaobserwowali śpiącą przy brzegu na plaży w Babich Dołach w Gdyni. Zanim jednak na miejsce dotarł Błękitny Patrol WWF, foka obudziła się i wczołgała z powrotem do wody. Obecni na miejsce strażnicy miejscy nie wykluczają, że zwierzę mogło skaleczyć się o coś w wodzie lub zostać ugryzione przez psa.

Ranna foka na plaży w Gdyni. Nie doczekała przyjazdu Błękitnego Patrolu, bo... wróciła do morza

Ranna foka na plaży w Gdyni. Nie doczekała przyjazdu Błękitnego Patrolu, bo... wróciła do morza

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wykryciu szkodliwej dla zdrowia ochratoksyny A w kilku partiach rodzynek. "Nie należy spożywać wyrobów określonych w komunikacie" - zaapelowano.

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Podczas obchodzonego w poniedziałek Dnia Prezydentów przez Stany Zjednoczone przetoczyła się fala protestów. Demonstracje odbyły się m.in. w Waszyngtonie, Knoxville czy Miami. Zebrani sprzeciwiali się ostatnim działaniom Donalda Trumpa i Elona Muska. Nawoływali też do odsunięcia miliardera od władzy. "Elon Musk musi odejść", "To nie jest nasz prezydent", "Bronimy demokracji" - pisali na transparentach.  

"Żadnych królów", "Elon Musk musi odejść". Protesty w USA

"Żadnych królów", "Elon Musk musi odejść". Protesty w USA

Źródło:
CBS News, NPR

Para Pakistańczyków została aresztowana pod zarzutem zamordowania 13-latki, która pracowała u nich jako pomoc domowa. Powodem ciężkiego pobicia dziecka miało być oskarżenie o kradzież czekoladek. Śmierć dziewczynki wywołała w kraju falę oburzenia. Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek.  

13-latka pobita na śmierć. Z powodu oskarżenia o kradzież czekoladek

13-latka pobita na śmierć. Z powodu oskarżenia o kradzież czekoladek

Źródło:
BBC, CTV News

Firma Beko poinformowała o problemie związanym z bezpieczeństwem, który dotyczy produkowanych przez nią dwóch modeli płyt gazowych. Polega on na możliwym wycieku gazu między główną rurą gazową a kurkiem gazowym. Firma apeluje o natychmiastowe zaprzestanie używania sprzętu.

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Źródło:
tvn24.pl

"W całej Europie wolność słowa jest w odwrocie" - oświadczył wiceprezydent USA J.D. Vance na konferencji w Monachium, podając przykłady, które jego zdaniem tego dowodzą. Mówił o Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwecji, często po swojemu interpretując tamtejsze wydarzenia. A w przypadku Szkocji powtórzył wręcz popularnego fake newsa.

J.D. Vance o strefach buforowych w Szkocji. "Bezwstydna dezinformacja"

J.D. Vance o strefach buforowych w Szkocji. "Bezwstydna dezinformacja"

Źródło:
Konkret24

Rozmawiał z Władimirem Putinem trzy godziny, odegrał znaczącą rolę w porozumieniu o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, a teraz jest częścią delegacji Stanów Zjednoczonych na spotkaniu z przedstawicielami Rosji w Arabii Saudyjskiej. Specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff zna się z Donaldem Trumpem od dziesięcioleci. Jak opisał dziennik "Washington Post", do niedawna nie chwalił się doświadczeniem dyplomatycznym, zamiast tego kształcił się na dewelopera. Kim jest "przyjaciel i kompan do gry w golfa" Trumpa?

"Magnat nieruchomości" rozmawia z Rosją. Kim jest Steve Witkoff?

"Magnat nieruchomości" rozmawia z Rosją. Kim jest Steve Witkoff?

Źródło:
BBC, Washington Post

Nowa kampania promująca turystykę w Nowej Zelandii wywołała falę krytyki. Zdaniem niektórych jej hasło, które można tłumaczyć jako "Wszyscy muszą iść/jechać!", brzmi jak reklama wyprzedaży. Innym skojarzyło się z brakiem toalet w miejscach, gdzie jest dużo turystów.

"Brzmi jak reklama wyprzedaży". Żarty i kpiny z kampanii promującej kraj

"Brzmi jak reklama wyprzedaży". Żarty i kpiny z kampanii promującej kraj

Źródło:
CNN, BBC