Pożegnają "białą damę". Trafi z Poznania do Warszawy

Biało-zielony ikarus po raz ostatni wyjedzie na poznańskie ulice w sobotę
Biało-zielony ikarus po raz ostatni wyjedzie na poznańskie ulice w sobotę
Źródło: MPK Poznań | J. Starosta

W sobotę poznaniacy będą mieli ostatnią okazję, by przejechać się ikarusem 435. Wyjątkowy we flocie poznańskiego MPK autobus trafi niebawem do stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Nie tylko Kórnik ma swoją białą damę. Przez blisko 20 lat "przechadzała się" także ulicami Poznania. Początkowo głównie za dnia, później - już tylko w nocy – śmieje Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowa MPK, opowiadając historię niezwykłego autobusu, jaki woził do niedawna poznańskich pasażerów.

Był trendy

Był to jedyny tego typu autobus w Poznaniu. Wyróżniał się na ulicach także niestandardowym malowaniem.

- Na początku lat 90-tych wszystkie autobusy w Polsce malowano na czerwono i biało. Ikarus 435 o numerze taborowym 1501 nawiązywać miał do tradycji poznańskich, dlatego czerwień zastąpiono zielenią. Ze względu na nietypowe malowanie, pojazd ten został nazwany "białą damą" - tłumaczy Gajdzińska.

"Stylistyka nadwozia utrzymana jest wg obecnie obowiązujących trendów światowych" – opisywała nowy zakup gazeta "Z życia MPK" z 20 czerwca 1993 r.

Rok później, kiedy już autobus trafił do stolicy Wielkopolski, ta sama gazeta zachwalała wygląd wnętrza, określając go jako "o podwyższonym standardzie". Autobus wyróżniała wówczas obniżona podłoga, wyjątkowa w Poznaniu, w którym nikt jeszcze nie śnił o niskopodłogowych manach i neoplanach.

- Warto zaznaczyć, że była to wersja ekologiczna, a na karoserii pojawił się charakterystyczny obrazek choinki - zauważa Gajdzińska.

Poznań żegna "białą damę"

19-letni emeryt

Ikarus 435 najdłużej reprezentował węgierską markę na poznańskich ulicach. Po wycofaniu wysokopodłogowców w 2010 roku, kursował na liniach nocnych jeszcze przez 3 lata. Ostatecznie w lutym 2013 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę i został wykreślony ze stanu taborowego firmy.

Na ulice wróci w najbliższą sobotę. Będzie to ostatnia podróż po Poznaniu. Przejechać się będzie można nim w ramach linii turystycznej 100.

- Wyruszy z ul. Gajowej o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 15:00, 16:30, 17:30. Będzie mu towarzyszyć młodsze rodzeństwo, czyli dwa inne ikarusy, znajdujące się we flocie MPK Poznań - informuje Gajdzińska.

Bilety w cenie 4 zł (normalny) i 3 zł (ulgowe) można kupić u konduktora przed wybranym kursem.

Ikarus trafi teraz do stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Autor: fc/roody / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: