W środę naukowcy z Poznania zaprezentowali najnowsze i największe w Polsce kosmiczne znalezisko. Na początku października na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko poszukiwacze z Opola znaleźli 300-kilogramowy meteoryt.
Od 1976 roku w rezerwacie znaleziono łącznie 300 kg różnej materii kosmicznej. Jednego dnia, wynik ten został podwojony. 8 października wykopano z ziemi meteoryt o wadze podobnej wszystkich dotychczasowych znalezisk.
- Aż tak dużego się nie spodziewałem, choć wiedziałem, że coś będzie, bo rok temu byli tu Amerykanie ze sprzętem i znaleźli meteoryt na głębokości ponad 1,6 m – powiedział prof. Andrzej Muszyński z Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
"Ładny i interesujący"
Naukowcy z UAM doceniają kształt i wygląd meteorytu, który rzuca nowe światło na dotychczasową wiedzę na temat kolejnych okazów znajdujących się jeszcze w ziemi.
- Ma prawie 300 kg wagi w stanie surowym i jest meteorytem bardzo ładnym - orientowanym, co znaczy, że upadł tak jak stożek czubkiem w dół a płaską częścią leżał do góry. To jest bardzo interesujące - opowiada Prof. Muszyński.
Kosmiczny spacer
Magda Skirzewska i Łukasz Smuła, młodzi poszukiwacze z Opola, spędzili kilka godzin przeczesując rezerwat z wykrywaczem metalu aż w końcu natknęli się na coś dużego pod ziemią. Jak się okazało, był to meteoryt gigant.
- Fakt, że można mieć kontakt z materią pozaziemską, że można coś odkryć, to cudowne spędzanie czasu - stwierdza Magdalena.
- Aż nie dowierzałem jaki to był wspaniały sygnał. Przechodziliśmy nad nim z 10 razy - dodaje Łukasz.
Duet z Opola zajmuje się artystyczna obróbką materiałów pochodzenia kosmicznego.
Rekord pobity
Rezerwat Meteoryt Morasko utworzono w Poznaniu, w 1976 roku. Znajduje się w nim siedem kraterów, powstałych w wyniku upadku meteorytów, pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.
Dotychczas największym "polskim" meteorytem był ten znaleziony w 2006 roku, również na terenie rezerwatu Morasko. Ważył 164 kg.
Autor: AB/b / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Adama Mickiewicza