W galerii handlowej przy poznańskim dworcu głównym mają być płatne toalety. - To oburzające - grzmią klienci. - Dla niepełnosprawnych, dzieci i matek z dziećmi toaleta będzie darmowa - uspokaja przedstawiciel inwestora.
- To brak szacunku do klienta. Taka sytuacja to duży dyskomfort dla gości galerii - uważa pani Sylwia, matka małego dziecka. - Nie powinno się płacić za toalety w miejscach publicznych, a już z pewnością nie w centrach handlowych, które czerpią duże zyski ze swojej działalności - dodaje pani Natalia.
Podobnego zdania jest 22-letnia Joanna, studentka. - Każde centrum handlowe powinno zagwarantować swoim klientom dostęp do węzła sanitarnego. Dostęp ten powinien być darmowy - podkreśla.
Inwestor: chodzi o higienę
Nastroje stara się studzić Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranit, inwestora Poznań City Center. - Dla małych dzieci, niepełnosprawnych i matek z niemowlętami toalety będą bezpłatne. Dla reszty przewidujemy specjalne bonifikaty - zapowiada.
Stara się także wytłumaczyć skąd w ogóle wziął się pomysł.
- W miejscu takim jak Poznań City Center, sąsiadującym bezpośrednio z dworcami PKS i PKP, gdzie toalety są również płatne, nie da się w pełni zagwarantować odpowiedniej higieny wpuszczając bez żadnych ograniczeń osoby, których dbałość o dobro wspólne pozostawiają wiele do życzenia - przekonuje Terlecki.
Taka argumentacja trafia do części klientów. - Centrum handlowe na dworcu rzeczywiście może być narażone na obecność bezdomnych, dlatego wprowadzenie opłat za korzystanie z łazienek będzie dobrym posunięciem, mimo że nie na rękę dla klientów. Wolę skorzystać z czystej za opłatą, niż z brudnej za darmo - mówi pani Halina.
Będą vouchery
Terlecki zapowiada wprowadzenie specjalnych bonifikat, tak by płatne korzystanie z WC nie było dla klientów specjalnie uciążliwe.
- Operator toalet, jest w trakcie negocjowania z najemcami systemu voucherów, które w wielu centrach handlowych i miejscach publicznych, takich jak dworce, zapewnia klientom i pasażerom rekompensatę kosztów związanych z korzystaniem z płatnych toalet. Praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie bardzo szybko zyskuje uznanie samych najemców, którzy dbając o wygodę i zadowolenie swoich klientów są także zainteresowani dostępem do czystych, zadbanych toalet - zaznacza Terlecki.
Bramka i opłata
Jednak zdaniem "Głosu Wielkopolskiego", który jako pierwszy poinformował o płatnych toaletach, najbardziej oburzeni rozwiązaniem są właśnie przyszli najemcy lokali w centrum handlowym, min. restauratorzy.
- Schemat ma być prosty, bramka i opłata. Zapłaci więc każdy. Jednak ludziom, którzy naprawdę przyszli do galerii coś kupić lub zjeść, ma to być zrekompensowane - odpowiada Terlecki i dodaje, że realnie za korzystanie z toalety mają płacić tylko osoby, które do galerii weszły tylko i wyłącznie w tym celu.
- Warto na koniec podkreślić, że w otwartej parę tygodni temu Galerii Katowickiej, integrującej podobnie jak w Poznaniu, w jednym miejscu handel z obsługą dworców PKP i PKS, wprowadzono niemal identyczne rozwiązania - zaznacza Terlecki.
Poznań City Center zostanie otwarte 25 października przy dworcu głównym PKP:
Mapy dostarcza Targeo.pl
Autor: kk/ib / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Poznań City Center