- Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami dla postępu i radości w wierze - podkreślił w homilii nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak podczas sobotniego ingresu w archikatedrze gnieźnieńskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Polak odniósł się do sprawy pedofilii w polskim kościele.
- W języku kościoła mówimy, że mamy się nawracać. Ja jako pierwszy, muszę nawrócić się ku prawdzie Ewangelii i Chrystusowi. Jeżeli z tego nawrócenia płynie chociażby takie dzieło, że człowiek znajduje odwagę do powiedzenia jasno i rzeczywiście "przepraszam" za te potworne przestępstwa i za to, że jest to ciężki grzech, to myślę, że jest to dobre natchnienie, które Bóg nam daje - powiedział w sobotę abp Wojciech Polak pytany o problem pedofilii w kościele.
Nowy prymas zaznaczył, że choć jego misja wpisuje się w ludzkie ograniczenia, to chciałby, aby "piękno Ewangelii zostało lepiej dostrzeżone i przyjęte przez wszystkich". Zaprosił wiernych do współpracy mówiąc, że chce "słuchać wszystkich".
Oddać życie w codzienności
- Pragnę też, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi, była (...) realizacja misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich - powiedział abp Polak.
Według niego będzie to możliwe, gdy każdy - także on sam - oraz kapłani, małżonkowie, dzieci i młodzież, a także sprawujący władzę dla dobra publicznego, "będą potrafili w codzienności oddawać swe życie (...) dzielić się wiarą, miłością i być dla innych".
"Zanurzmy się w duchowej historii"
Wspomniał, że po nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski mówił o otwieraniu wszystkim drzwi Kościoła. W homilii wyjaśnił, że to zadanie nie może stać się osobistym heroizmem czy ludzkim wysiłkiem, lecz wynikać z woli Boga.
Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników ingresu, zaapelował:
- Zanurzmy się w całe bogactwo naszej duchowej historii, w tradycję prymasowskiego Gniezna, w dziedzictwo naszych praojców. Wchodzimy w doświadczenie wiary tylu pokoleń, aby zaczerpnąć z niego moc i siłę dla naszej dalszej drogi. Stąd czerpie siłę Polska, tutaj przecież ochrzczona przed tysiącem lat. Stąd czerpie siłę Kościół zbudowany na męczeńskiej krwi św. Wojciecha - mówił.
Władza objęta
W uroczystości - oprócz hierarchów kościelnych - wzięli udział m.in.: żona prezydenta RP Anna Komorowska, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przedstawiciele Sejmu i Senatu, a także b. ambasador Polski przy Watykanie Hanna Suchocka. Byli także byli prymasi: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich i związków religijnych, duchowieństwo, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Podczas kanonicznego przejęcia urzędu odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o powierzeniu urzędu arcybiskupowi Polakowi w obecności grona konsultorów - grupy kapłanów wybranych z Rady Kapłańskiej, w skład której wchodzą biskupi, prałaci, infułaci, proboszcz oraz wikary.
Po odczytaniu dekretu nominacyjnego, konsultorzy sprawdzili jego autentyczność. Po zapoznaniu się z dekretem kanclerz kurii sporządził protokół z objęcia władzy zgodnie z normami prawa kanonicznego, który został podpisany przez konsultorów i abp. Polaka.
Odebrał pastorał
Następnie nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak odebrał pastorał - znak władzy pasterskiej, który przekazali mu prymas-senior abp Józef Kowalczyk i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie odebrał homagium (znak czci i posłuszeństwa) od przedstawicieli Kościoła gnieźnieńskiego - od biskupów pomocniczych, a także od przedstawicieli duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz osób świeckich, po czym rozpoczęła się uroczysta msza święta.
Prymas na uroczystości założył XVIII-wieczny ornat ufundowany przez ówczesnego biskupa krakowskiego Jana Lipskiego, oraz zabytkowy pektorał abp. Mieczysława Ledóchowskiego. Założył też XIII-wieczny pierścień abp. Jakuba Świnki.
Najmłodszy prymas w Europie
Na nowego prymasa Polski i metropolitę gnieźnieńskiego abp Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka 17 maja, po tym, jak na emeryturę przeszedł piastujący tę funkcję abp Józef Kowalczyk.
Wcześniej nowy metropolita gnieźnieński był biskupem pomocniczym. Zasiada w ścisłych władzach Konferencji Episkopatu Polski, której po nominacji został jedynym niewybieralnym, stałym członkiem. Jest też członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Polak biskupem został w wieku 38 lat, a po nominacji na prymasa Polski, został po abp. Auguście Hlondzie i abp. Stefanie Wyszyńskim najmłodszym duchownym na tym stanowisku i zarazem najmłodszym aktualnie piastującym to stanowisko prymasem w Europie.
To właśnie abp Wojciech Polak przedstawiał stanowisko biskupów wobec przypadków pedofilii w polskim Kościele i jako jeden z pierwszych wyraźnie powiedział "przepraszam".
Nowo wybrany prymas zapowiedział, że wieczorem będzie przewodniczył mszy świętej na Polach Lednickich, a także poprowadzi Adorację wieńczącą spotkanie młodzieży katolickiej w Lednicy.
Posłuchaj całego kazania, jakie podczas sobotnich uroczystości wygłosił nowy prymas Polski:
Zobacz materiał z "Czarno na Białym" o arcybiskupie Wojciechu Polaku:
Autor: kk//rzw/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań/PAP