Zbudowali pływające wyspy i obsadzili je roślinami. Mają nie tylko dawać schronienie, ale i oczyszczać wodę

Kolejne pływające wyspy Nowej Soli
Nowa Sól. Pływające wyspy dla ptaków (materiał z 12.12.2021)
Źródło: FB - UM Nowa Sól

Dla ptaków to bezpieczna przystań, dla ryb gwarancja cienia w upalne dni. W Nowej Soli (woj. lubuskie) zamontowano dwie pływające wyspy. Specjalne platformy obsadzono roślinami, które mają usuwać z wody nadmiar fosforu i azotu.

W Nowej Soli pojawiły się pływające wyspy. To platformy z roślinnością wodną, które nie tylko symulują warunki występujące na naturalnych mokradłach, ale i w skuteczny sposób oczyszczają wodę. Do obsadzenia wysepek wybrano rośliny związane ze środowiskiem wodnym, takie jak: kosaciec żółty, krwawnica pospolita, kilka gatunków turzyc czy mięta wodna. Gatunki zostały tak dobrane, by skutecznie usuwały z wody nadmiar fosforu i azotu. Oba te pierwiastki w zbyt dużej ilości mogą przyczynić się do eutrofizacji, czyli "przeżyźnienia" zbiornika wodnego, co z kolei doprowadza do zakwitu sinic.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Dwie pływające wyspy, o wymiarach około trzech metrów kwadratowych oraz 27 metrów kwadratowych, zamontowano w zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ulicy Zygmunta Starego oraz w basenie portowym Odry. 

Pływające wyspy powstały m.in. na zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego w Nowej Soli
Pływające wyspy powstały m.in. na zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego w Nowej Soli
Źródło: FB - Nowa Sól
Na wyspach zostały posadzone Iris pseudacorus (Kosaciec zółty), Lythrum salicaria (Krwawnica pospolita), Carex acuta (Turzyca zaostrzona), Carex acutiformis (Turzyca błotna), Carex paniculata (Turzyca prosowa), Carex pendula (Turzyca zwisła), Typha angustifolia (Pałka wodna), Juncus effusus (Sit rozpierzchły), Mentha aquatica (Mięta wodna).
Urząd Miasta w Nowej Soli

Pływający stelaż z roślinami

Sama pływająca wyspa to konstrukcja wykonana w formie stelażu z materiałów syntetycznych, nietoksycznych, unosząca się na powierzchni wody. Przestrzeń między elementami konstrukcyjnymi wypełnia mata z włókien kokosowych umożliwiająca wegetację roślin. - Tak wykonana platforma stanowi miejsce rozwoju roślinności, jak i miejsce gniazdowania dla ptaków. System korzeniowy roślinności przenika do toni wodnej i pobiera z niej substancje odżywcze. Porowata struktura pływającej wyspy stanowi również idealne miejsce rozwoju drobnoustrojów, wspomagających procesy filtracji i oczyszczania wody – powiedziała Ewa Batko, rzeczniczka Urzędu Miasta w Nowej Soli.

Pływające platformy obsadzono roślinami
Pływające platformy obsadzono roślinami
Źródło: UM -Nowa Sól

A to niejedyne zalety pływającej wyspy. W słoneczne dni konstrukcja stwarza cień, zmniejszając nagrzanie wody i tworząc enklawę, w której mogą schronić się drobne organizmy i ryby.

W lipcu 2019 roku podobny projekt zrealizowano w Poznaniu. Na rzece Cybinie pojawiły się "pływające ogrody". Mają nie tylko cieszyć oczy poznaniaków, ale też dawać schronienie zwierzętom.

Pływające wyspy w Poznaniu
Pływające wyspy w Poznaniu
Źródło: tvn24
Czytaj także: