- Żył tutaj, tutaj się urodził, tutaj kończył szkołę - wspomina aktora Romana Wilhelmiego, jego brat, Adam Wilhelmi. W 77 rocznicę urodzin wybitnego poznaniaka członkowie Fundacji Sceny na Piętrze Tespis złożyli kwiaty pod jego pomnikiem.
Przed wyjazdem do Warszawy Roman Wilhelmi skończył 2-letnią szkołę teatralną na Starym Rynku. Później startował do Państwowej Szkoły Teatralnej. – Z rodzicami byliśmy na każdej premierze w Poznaniu, czy to w Warszawie – mówi Adam Wilhelmi. - Był bardzo zajęty tym co robił. Był tym po prostu pochłonięty.
Jak mówi bart Romana Wilhelmiego, aktorstwo było dla niego całym życiem. Kiedy przygotowywał się do sztuki, to potrafił do 24:00-1:00 w nocy telefonować do reżysera i pytać się jak ma zagrać daną scenę. Aktor po prostu żył, tym, co robił.
Wilhelmi z brązu
W rocznicę śmierci aktora, 3 listopada 2012r. odsłonięto pomnik z jego wizerunkiem. Autorem popiersiajest rzeźbiarz Roman Kosmala. Wykonane z brązu dzieło powstawało przez rok, ma blisko 2 metry wysokości i waży około pół tony. Pod popiersiem umieszczony został napis: "Roman Wilhelmi 1936 - 1991. Wybitny aktor, obywatel miasta Poznania".
Poznań o nim pamięta
Roman Wilhelmi, gwiazdor polskiego filmu i teatru urodził się w Poznaniu, mieszkał m.in. na Jeżycach i Wildzie. W stolicy Wielkopolski miał wielu znajomych, przyjaciół, rodzinę. Aktora pamiętamy m.in. z rólw serialach ,"Alternatywy 4", "Zaklęte rewiry", czy "Kariera Nikodema Dyzmy". Poznaniacy ciągle o nim pamiętają. W rocznicę śmierci aktora 3 listopada 2008r. zawieszono pamiątkową tablicę na kamienicy Estrady Poznańskiej przy wejściu do Sceny na Piętrze. 6 czerwca 2011r. w 75. rocznicę urodzin aktora skwer u zbiegu ulic 23 Lutego i Masztalarskiej nazwano im. Romana Wilhelmiego, a 17 września 2012r. włożono akt erekcyjny w fundament w obelisk, który stanął tam 3 listopada 2012r.
Aktor zmarł w 1991 roku. W Poznaniu od 2008 roku odbywają się Dni Romana Wilhelmiego.
Autor: mw//ec / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań | Juliusz Podolski