Zostanie jeden szpital zakaźny. "Liczba łóżek jest wystarczająca"

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP/TVN24
359 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
359 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w PolsceMinisterstwo Zdrowia/TVN24
wideo 2/4
Ministerstwo Zdrowia/TVN24359 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

W Wielkopolsce zostanie tylko jeden szpital leczący pacjentów z koronawirusem. Będzie to placówka w Poznaniu. Od 1 lipca szpital w Wolicy ma wrócić do normalnego funkcjonowania. Obecnie w dwóch szpitalach zakaźnych przebywa 118 pacjentów, miejsc jest 526.

Wojewoda wielkopolski poinformował w środę, że "zapadła decyzje o przywróceniu szpitala w Wolicy do normalnego funkcjonowania". Wyjaśnił, że w dwóch jednoimiennych szpitalach zakaźnych, w podkaliskiej Wolicy i w Poznaniu, przebywa obecnie 118 pacjentów na łącznie 526 dostępnych miejsc.

- W przypadku Wolicy nie będzie konieczności wykonywania prac rozbiórkowych w szpitalu, ponieważ chcemy, by placówka była gotowa na ewentualną kolejną falę, która może nastąpić w okresie jesiennym – poinformował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

"Zapewniona liczba łóżek w Wielkopolsce jest wystarczająca"

Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz przekazała, że decyzję o wykreśleniu szpitala w Wolicy z wykazu placówek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 dyrekcja placówki otrzymała na początku czerwca.

- Biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych łóżek w szpitalach dla pacjentów covidowych, zabezpieczenie dla mieszkańców Wielkopolski jest w pełni wystarczające – zapewniła Pachciarz.

Dodała, że szpital w Wolicy został umieszczony w wykazie placówek jednoimiennych 20 kwietnia i początkowo dysponował 69 łóżkami, a od 1 maja - 120. Wskazała, że gdyby lecznica realizowała umowy z NFZ w normalnym trybie, otrzymywałby prawie 1,4 mln zł miesięcznie, z czego niewiele ponad 1 mln zł stanowiłby ryczałt.

- W związku z przekształceniem placówki w Wolicy w szpital jednoprofilowy przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 i podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, za kwiecień placówka otrzymała prawie 1,8 mln zł, a za maj (120 łóżek) oszacowana kwota to około 2,5 mln zł – poinformowała szefowa wielkopolskiego NFZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecnie w szpitalu w Wolicy niedaleko Kalisza przebywa 40 pacjentów na 120 dostępnych miejsc. W jednoimiennym szpitalu im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu aktualnie leczonych jest 78 osób. Placówka dysponuje 406 łóżkami.

Do 11 czerwca w Wielkopolsce odnotowano ponad 2,3 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło ponad 160 osób, prawie 1,5 tysiąca wyzdrowiało.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości