Możesz być zakażony i nie mieć żadnych objawów. Ile takich osób może być w całej Polsce? To starają się sprawdzić naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu. Od czwartku zaczynają testowanie ochotników.
Naukowcy IChB PAN w Poznaniu chcą sprawdzić, jaki procent populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. W tym celu zamierzają poddać testom około tysiąc ochotników.
- Chcemy przebadać osoby, które nie wykazywały żadnych objawów, bo nie wiemy tak naprawdę, ile osób było chorych. I to jest głównym celem badania. Drugim jest znalezienie cząsteczki blokującej działanie wirusa SARS-CoV-2 i na jej podstawie opracowanie leku, który w przyszłości będzie mógł być podawany pacjentom chorym na COVID-19 - wyjaśnia Grzegorz Wójtowicz z IChB PAN.
Naukowcy, analizując materiał genetyczny, porównają sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 oraz ACE2 u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby. Tym samym będą w stanie określić, czy istnieją genetyczne predyspozycje do ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego, wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2.
- Nie jesteśmy w stanie założyć, czy tak jest. Być może jest taka zależność, ale jak wiadomo w nauce nic pewnego nie ma – zaznaczył Wójtowicz.
Głównym celem badania jest jednak sprawdzenie, jaki odsetek populacji mógł przebyć chorobę bezobjawowo, stąd badanie około tysiąca osób.
- To jest próbka, która jest uznawana za wystarczającą do tego typu badań. Kolejne przyrosty osób powyżej tysiąca nie powodują, że błąd statystyczny będzie drastycznie mniejszy – powiedział.
W badaniu już wcześniej wzięło udział ponad 300 pracowników Instytutu.
Wystarczy pięć minut
Pobieranie materiału od ochotników potrwa od dwóch do trzech tygodni. - Od czwartku będzie działał punkt pobrań - mówi Wójtowicz.
Badanie jednej osoby zajmie około pięciu minut. Naukowcy wykorzystają testy serologiczne. - Te testy są proste, tanie, sprawdzone i jest ich dużo na rynku – powiedział Wójtowicz.
Chętni do wzięcia udziału w projekcie będą proszeni o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. O udziale w badaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona.
Projekt IChB został sfinansowany z grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Wcześniej opracowali swój test
W kwietniu informowaliśmy, że pracownicy IChB PAN opracowali prototyp testu genetycznego służącego do wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dzięki 15 milionom złotych dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do produkcji wdrożono 150 tysięcy zestawów testów stworzonych przez poznańskich naukowców.
Źródło: PAP, TVN 24 Poznań