Transport chorych z Domu Pomocy Społecznej. W placówce zamkniętych ponad 200 osób

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/ks
Źródło:
PAP, TVN 24
Koronawirus: ewakuowano cztery osoby z DPS w PsarachTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Koronawirus: ewakuowano cztery osoby z DPS w Psarach

Dom Pomocy Społecznej w wielkopolskich Psarach został zamknięty po tym, jak u jednej z pracownic stwierdzono zakażenie koronawirusem. W środku przebywa ponad 200 osób. Cztery osoby przetransportowano do szpitala zakaźnego w Poznaniu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

DPS w Psarach we wtorek zamknął starosta powiatu ostrowskiego Paweł Rajski. - Jedna z pracownic została zakażona koronawirusem – tłumaczył.

Czterech pensjonariuszy w szpitalu

W środku znajdowało się 166 pensjonariuszy. W środę, w związku z objawami wskazującymi na zakażenie koronawirusem, czterech z nich przetransportowano specjalistycznymi karetkami do szpitala zakaźnego w Poznaniu.

 

W budynku wraz z pozostałymi pacjentami przebywa 41 ze 100 zatrudnionych osób z personelu. - Żadna z tych osób nie wykazuje objawów, które mogłyby wskazywać na zakażenie - zaznaczał we wtorek Rajski.

Chora była pracownica

We wtorek ostrowski sanepid zamknął placówkę i zarządził kwarantannę. - Zakażona została osoba, która miała kontakt z osobą chorą. To pracownik DPS-u – poinformował dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Andrzej Biliński.

Przez przynajmniej kilka dni, mimo objawów, które mogły wskazywać na zakażenie koronawirusem, przebywała w DPS-ie i miała kontakt z większością pensjonariuszy i częścią personelu.

Jak poinformował we wtorek Biliński, od tej osoby zakaziła się już kolejna. - Mamy już wynik dodatni - przekazał.

Do DPS-u starostwo dostarczyło dodatkowe łóżka dla personelu i maseczki.

 

Zakażeni mogą być też w domach

Kwarantanną objęto także osoby, które nie przebywają teraz na terenie placówki. - Sytuacja wskazuje na to, że kolejne osoby mogą być zakażone. Według krótkiego wywiadu epidemiologicznego, mają objawy sugerujące zakażenie koronawirusem - powiedział Biliński.

Jak się okazało, zakażona koronawirusem kobieta pracowała jednocześnie na oddziale psychiatrycznym kaliskiego szpitala. W środę wykryto tam trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Sanepid nakazał zamknąć oddział.

W DPS-ie w Psarach od 10 marca wprowadzony był całkowity zakaz odwiedzin.

W całej Polsce kilkanaście DPS-ów już jest odciętych od świata. 

DPS-y, w których obowiązuje izolacjaTVN24

W całym powiecie ostrowskim do 7 kwietnia stwierdzono zakażenie koronawirusem u 14 osób. Jedna z nich zmarła.

1175 osób przebywa w kwarantannie, z czego 110 w związku z tym, że miały kontakt z osobami zakażonymi, pozostałe 1065 to osoby, które wróciły w ostatnim czasie z zagranicy.

Od wszystkich pobrano już wymazy.

 

Autor:FC/ks

Źródło: PAP, TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: DPS Psary

Tagi:
Raporty: