Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Poznania wykryli przypadki zakażenia wariantem omikron

Źródło:
TVN24
Koronawirus w Polsce. Omikron w Wielkopolsce
Koronawirus w Polsce. Omikron w Wielkopolsce TVN24
wideo 2/6
Koronawirus w Polsce. Omikron w Wielkopolsce TVN24

Omikron już tu jest, zadomowił się, a znając jego biologię, wiemy, że będzie go coraz więcej - mówi TVN24 profesor Michał Witt, dyrektor Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Naukowcy z tego ośrodka przebadali blisko sto pozytywnych wymazów pobranych w jednym z punktów. Opowiedzieli, czego się z nich dowiedzieli.

Omikron to nowy wariant koronawirusa, o którym zrobiło się głośno w listopadzie. Pod lupę wzięło go wielu badaczy - również ci z Polski. Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przeanalizowali 96 próbek wymazów, które pobrano w dniach od 23 do 25 grudnia w punkcie przy ulicy Strzeszyńskiej w Poznaniu. W analizowanych próbkach wykryto 6 przypadków zakażeń wariantem omikron. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dwie osoby zakażone omikronem pochodziły z Poznania, jedna ze Swarzędza, jedna z Tarnowa Podgórnego, jedna z gminy Zalasewo i jeden przypadek zdiagnozowano u obcokrajowca. - My (PAN - przyp. red.) w Poznaniu pobieramy na Narodowy Fundusz Zdrowia 1/3 wymazów z całego miasta, tak że to jest bardzo duży materiał. Niemniej ta przebadana część jest to tylko niewielka próbka, świadcząca o tym, że omikron tu już jest, dobrze się zadomowił, a znając jego biologię, wiemy, że będzie go coraz więcej. Na razie jest to sześć procent, ale ten odsetek będzie rósł - mówi TVN24 profesor Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Do tej pory laboratorium PAN przebadało łącznie ponad 80 tysięcy pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe.

"Tylko szczepienia"

Z dotychczasowych informacji wynika, że objawy charakterystyczne dla wariantu omikron wydają się dość pospolite. Dlatego należy wykazać się szczególną czujnością. - Jest w tej chwili w środowisku olbrzymia liczba osób, które mają nietypowe objawy. Są one dosyć łagodne, związane ze zmęczeniem, katarem, bólami głowy i ogólnym osłabieniem. Mogą one świadczyć o tym, że mamy do czynienia z koronawirusem (…). Trzeba szeroko wykonywać badania, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się, mimo że ta infekcja nie wydaje się groźna - mówi prof. Szczepan Cofta, pulmonolog, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu oraz szpitala tymczasowego.

Zarówno profesor Cofta, jak i profesor Witt podkreślają, że jedyną dostępną w tej chwili bronią przeciwko koronawirusowi są szczepienia. - Nie ma innej drogi, tylko szczepienia. Proszę pamiętać, że jeśli chodzi o omikrona, to można sobie wyobrazić, że wszyscy będziemy zakażeni omikronem. Tylko ci, którzy przeszli trzykrotną turę szczepień, albo będą mieć w związku z tym lekki katar, albo będą się źle czuć, ale w olbrzymiej wielkości nie rozwiną pełnoobjawowej choroby. Natomiast osoby mniej zaszczepione albo niezaszczepione wcale są bardzo poważnie narażone na ten czynnik epidemiczny, który grozi nam wszystkim - tłumaczy profesor Witt.

Koronawirus w Polsce. Jakie są objawy koronawirusa w wariancie omikron?
Koronawirus w Polsce. Jakie są objawy koronawirusa w wariancie omikron?Z dotychczasowych informacji wynika, że objawy charakterystyczne dla wariantu omikron wydają się dość pospolite. Dlatego należy wykazać się szczególną czujnością.

"Obawiam się pierwszej dekady stycznia"

Profesor Witt pytany przez reportera TVN24 o to, jakie są jego prognozy, jeśli chodzi o zachorowalność na COVID-19 w styczniu, powiedział, że obawia się "lawiny nowych przypadków". - Bardzo obawiam się pierwszej dekady stycznia, (…) aż nie chcę o tym myśleć. Natomiast bardzo przestrzegam przed sylwesterem. Ci z państwa, którzy nie muszą uczestniczyć w większych spotkaniach, niech tego nie robią. Spotkanie w mniejszych gronie osób zaszczepionych to jest bezpieczniejsze środowisko, jeżeli w ogóle o takim możemy mówić w tej chwili. Ale jakiekolwiek imprezy masowe, na których nie będą przestrzegane restrykcje, to fatalne rozwiązanie - powiedział dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Zmarły 794 osoby - najwięcej w czwartej fali

W środę rano Ministerstwo Zdrowia podało, że minionej doby badania potwierdziły 15 571 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 794 osoby z COVID-19 - to rekordowo dużo w tej fali pandemii. Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (2130), śląskiego (2117), wielkopolskiego (1896), małopolskiego (1467), dolnośląskiego (1348), łódzkiego (999), pomorskiego (996), zachodniopomorskiego (776), kujawsko-pomorskiego (775), podkarpackiego (535), warmińsko-mazurskiego (524), lubelskiego (484), opolskiego (440), świętokrzyskiego (369), lubuskiego (345) i podlaskiego (257).

Z informacji przekazanych przez urząd wojewódzki wynika, że w Wielkopolsce na 2575 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 1610. Obecnie na 180 respiratorów, zajęte są 132. W szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wolne są 73 miejsca.

Według resortu zdrowia, od początku pandemii w Polsce wykryto w sumie 4 080 282 zakażenia koronawirusem i odnotowano łącznie 95 707 zgonów.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autorka/Autor:aa/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAN w Poznaniu

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24