Kolejny neon świeci w Poznaniu. Reklamuje najstarsze kino

TVN24

Tak prezentuje się neon kinaPoznań, I Love You, Poznan.pl
wideo 2/9

Zamiast jednej sali - trzy, a przed wejściem neon. Tak teraz wygląda kino Muza w Poznaniu, które od 111 lat działa nieprzerwanie w mieście.

Przebudowa kina Muza przy ulicy Święty Marcin trwała osiem i pół miesiąca. Na okres remontu kino przeniosło się na ulicę Masztalarską, do Sceny na Piętrze.

Filmy na kanapie i w słuchawkach

Teraz kinomaniacy cieszyć mogą się trzema salami. Ta, którą wszyscy bywalcy Muzy znali, przeszła lifting. Zamontowano nowe fotele i nowy ekran, położono nowe wykładziny, zmieniono też układ stopni na widowni.

Prawdziwą nowością są dwie sale na piętrze. Obie kameralne, na mniej niż 50 osób. W jednej ustawiono kanapy, w drugiej - krzesełka i stoliki.

To nie koniec - filmy w nowej Muzie pokazywane będą też pod chmurką - na tarasie. Tam działać będzie "silent cinema" - widzowie dźwięk będą słyszeć jedynie po założeniu słuchawek.

Wrócił dawny neon

Kino działające nieprzerwanie od 1908 roku zmieniło się nie tylko w środku - przed wejściem zawieszono reklamujący je neon.

"Oryginał został zaprojektowany przez Ryszarda Kulma w latach 60. XX wieku i zdobił wejście kina do lat 90. Wykonała go ta sama pracownia neonowa Piotra Heinze, która dokonała dla nas repliki" - informowało kino na swoim Facebooku.

Piotr Heinze to niekwestionowany król poznańskich neonów. Jego firma istnieje już od 62 lat. Na koncie ma ponad 2500 neonów, od tych najmniejszych - nawet 8-centymetrowych po kilkumetrowe giganty. Do najsławniejszych należą neony hoteli "Poznań", "Merkury" i "Polonez" czy neon restauracji "Adria".

Od 1957 roku tworzą neony. Piotr Heinze pokazał swoją pracownię
TVN 24 Poznań

Neon kina Muza ma około 2 metry wysokości i 3,5 metra szerokości. - Odtworzyliśmy go na podstawie zdjęć. Projekty oryginału niestety się nie zachowały - mówił tvn24.pl w marcu Heinze.

Neon świeci na biało, światłem stałym. W porównaniu z oryginałem nieco go ulepszono. - Linie wcześniej nie obejmowały całej bramy. Teraz dziewięć linii ciągnie się 10 metrów w głąb - tłumaczył Heinze.

Prace nad odtworzeniem neonu trwały od listopada. - Oprócz tego wykonaliśmy jeszcze neony do wnętrza kina - dodawał Heinze.

Autor: fc/r / Źródło: TVN 24 Poznań