32-letni nosorożec Kiwu, który dotychczas mieszkał w zoo w Erfurcie, dotarł do Poznania. Nowego mieszkańca niezwykle przyjaźnie powitała Diuna, jego nowa partnerka. Z dotychczasowym - Dino - nie mogła się porozumieć. Dlatego zdecydowano się na polsko-niemiecką wymianę nosorożców.
Kiwu w Erfurcie mieszkał 31 lat, jednak nie urodził się w tamtejszym zoo. Rodowód ma bowiem amerykański - pochodzi z Memphis, gdzie mieszkał zaledwie rok.
W Erfurcie się nudził
W Niemczech nosorożec spędził młodzieńcze lata i doczekał się siedmioro młodych z dwoma samicami.
- Po tylu latach przyszło jednak znudzenie. Przyjechał więc po "nowe wrażenia", aby poznać naszą samicę Diunę i być może mieć z nią młode - tłumaczą pracownicy działu hodowlanego Nowego Zoo w Poznaniu.
Przyjazd do Polski kosztował Kiwu sporo nerwów. - Przez pierwsze 40 minut nie wychodził z klatki w której przyjechał, w końcu zdecydował się na wyjście do stajni i… natychmiast zaczął jeść siano. Dosłownie w ciągu kilku minut uspokoił się i nie wykazywał już żadnych oznak obawy - wyjaśniają opiekunowie nosorożców.
Samica była nim zainteresowana
Diunę poznał dopiero kolejnego dnia. Samica wprost nie mogła doczekać się, by poznać nowego kolegę.
- Była od początku niezwykle przyjaźnie nastawiona. Zaglądała do jego stajni, a potem przebiegała na wybieg i próbowała go zachęcać do wyjścia. Kiedy wreszcie Kiwu zdecydował się na opuszczenie pomieszczenia, Diuna zaczęła przyjaźnie parskać, aby go przywitać. Pierwsze spotkanie "róg w róg" (przez barierkę dzielącą oba wybiegi) odbyło się w niezwykle przyjaznej atmosferze - opowiadają pracownicy poznańskiego ogrodu.
Opiekunowie oceniają Kiwu jako wyjątkowo spokojnego i sympatycznego nosorożca, który charakterem będzie pasował do Diuny.
Zabili w tym roku pół tysiąca nosorożców
Jak podkreślają pracownicy zoo, z punktu widzenia ochrony nosorożców, polsko-niemiecka wymiana może przynieść tylko korzyści. Każdy urodzony w niewoli nosorożec jest bowiem na wagę złota. Od początku roku do połowy sierpnia tylko w Afryce Południowej zabito 553 nosorożce białe. W 1970 roku notowano 70 tys. osobników tego gatunku na wolności, obecnie jest ich zaledwie 20 tys. W ogrodach zoologicznych żyje obecnie 260 osobników.
- Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w Poznaniu możemy spodziewać się młodych z nowo utworzonej pary – Diuny i Kiwu, który wcale nie jest jeszcze staruszkiem - ma 32 dwa lata, a nosorożce w niewoli dożywają 45 lat - przekonują pracownicy zoo.
Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Zoo Poznań