Poznań

5-metrowy Jezus stanął, wierni padli na kolana

Poznań

5-metrowy Chrystus stanął w Poznaniu
TVN 24Figura stanęła w poniedziałek wieczorem przed jednym z poznańskich kościołów

Ponad 5-metrowy Chrystus z brązu stanął przed jednym z kościołów na poznańskich Jeżycach. Pomnik do stolicy Wielkopolski przywiózł wojskowy konwój. Figurę ustawiono mimo braku zgody ze strony miasta. Posągu pilnują strażnicy nazywający się Rycerzami Chrystusa Króla.

Figurę, wykonaną przez Michała Batkiewicza w Szczyglicach pod Krakowem, która już od roku czekała na transport do Poznania, przywieziono w poniedziałek wieczorem.

Ważący blisko dwie i pół tony posąg zaprezentowano najpierw na terenie parafii p.w. św. Krzyża na Górczynie. To tam po wjeździe do Poznania zatrzymał się wojskowy konwój. Leżącego na lawecie Chrystusa powitano śpiewem i modlitwami. Stamtąd w asyście policji przewieziono go na ulicę Kościelną, na teren parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana.

Na transport oczekiwała grupa około 50 wiernych i członków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Przed kościołem na Jeżycach - wedle zapewnień komitetu - figura będzie przechowywana do czasu uzyskania od władz miasta pozwolenia na budowę całego pomnika.

Postawiony bez zgody

Pomnik ustawiono bez wymaganych przez miasto zgód. - Wnioskodawca wystosował zgłoszenie o zamiarze budowy tymczasowego obiektu budowlanego w postaci pomnika Chrystusa. Zgłoszenie otrzymaliśmy na początku maja. Wniosek wymagał uzupełnienia - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania.

Wśród dokumentacji, jaka trafiła do urzędu, zabrakło m.in. opinii konserwatora zabytków. - Pismo wyjaśniające trafiło do urzędu 27 maja i jest jeszcze analizowane. Procedura nie jest zamknięta - podkreśla Surma.

Prawdopodobnie jeszcze we wtorek Wydział Urbanistyki i Architektury wyda decyzję w tej sprawie.

Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, przekonuje jednak, że zgoda ze strony miasta wcale nie jest im potrzebna. - Na przechowywanie czy magazynowanie prawo budowlane nie wymaga zgody - odpowiada.

3 czerwca zobaczy go Macierewicz

Na 3 czerwca o godz. 17.30 przed kościołem p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej zaplanowano uroczystość poświęcenia figury Chrystusa.

Dokonać ma tego abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Jak zapowiada komitet, w uroczystości będzie uczestniczył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Posąg Chrystusa kosztował około trzystu tysięcy złotych. Powstał on ze środków komitetu.

Chrystus dzieli Poznań

Mierzący 5,3 metra Chrystus był częścią pomnika Wdzięczności, który stał przed II wojną światową na pl. Mickiewicza. O jego odbudowę od lat walczą środowiska prawicowe i kościelne. W związku z tym, że obok miejsca gdzie stał w latach 30. pomnik dziś stoją dwa inne - Mickiewicza i Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., komitet odbudowy Pomnika Wdzięczności chce by stanął on na Malcie. Ta lokalizacja jest jednak niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mimo to, komitet nie ustaje w walce o odbudowę pomnika w tym miejscu.

Figura Chrystusa miała stanąć w Poznaniu już przed rokiem. Wtedy komitet chciał ją ustawić tymczasowo na placu Mickiewicza, ale miasto nie wyraziło zgody.

Pomnik powstał w 1932 r. jako wyraz wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Powstał ze środków zebranych przez mieszkańców miasta. Monument stanął na placu Mickiewicza, miał formę gigantycznego łuku triumfalnego z 5-metrową figurą Chrystusa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O HISTORII POMNIKA

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości