Kiedyś ciągnęły tu tłumy, oglądając mecze Warty, Lecha czy reprezentacji. To tu odbywały się w 1974 roku Centralne Dożynki. Tu wjeżdżali kolarze podczas Wyścigu Pokoju. Dziś jest ruiną. I właśnie odkupiło go miasto Poznań, które chce ten teren zrewitalizować.
Stadion im. Edmunda Szyca w Poznaniu znów należy do miasta. Po wieloletnich negocjacjach, właściciel terenu odsprzedał go za 10 milionów złotych.
- To dla mnie duża satysfakcja, że wreszcie będzie można zacząć przygotowywać się do rewitalizowania tego obszaru, by przywrócić go mieszkańcom. Tego wymagał interes publiczny, szkoda, że zajęło to tak dużo czasu. Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim przyszłe zagospodarowanie terenu. Ma służyć poznaniakom zgodnie ze swoim przeznaczeniem - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkoiak.
Rozmowy w Cannes
Od lat Stadion im. E. Szyca niszczeje. Ostatnie mecze rozegrano na nim pod koniec lat 90. Wtedy też Warta Poznań otrzymała obiekt w wieczyste użytkowanie. Tonący w długach klub postanowił go jednak sprzedać. Stadion przestał pełnić swoją funkcję i z roku na rok stawał się coraz większą ruiną, która przyciągała jedynie bezdomnych. Dawne trybuny i murawę porosły drzewa i krzaki, wszędzie walają się śmieci.
Nowy właściciel chciał przeznaczyć ten teren pod zabudowę mieszkaniową. Na to jednak potrzebna była zmiana przeznaczenia terenu. Poznańscy radni w zeszłym roku odrzucili taką możliwość, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten co prawda pozwalał na zabudowę, ale jedynie w formie otwartego obiektu sportowego lub hali sportowo-rekreacyjnej.
Wtedy też miasto podjęło negocjacje zmierzające do nabycia tego terenu. Te właśnie dobiegły końca.
- Przełom w negocjacjach nastąpił w marcu tego roku, gdy do rozmów włączył się prezydent Jaśkowiak. Spotkanie miało miejsce na targach w Cannes - mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Poznania.
Miasto nabyło ten teren za 10 milionów złotych, płatne w dwóch ratach.
Przeklęty stadion
Historia stadionu na Wildzie sięga lat 20. XX wieku. Wybudowano go specjalnie na odbywającą się w Poznaniu Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku, która podsumowywała dorobek 10-letniego państwa po odzyskaniu niepodległości.
Miały się tu odbywać towarzyszące wystawie imprezy kulturalne, muzyczne i sportowe.
Decyzja o jego przebudowie zapadła dopiero po dziewięciu latach. Prace ruszyły w 1938 roku, ale przerwała je II wojna światowa. Podczas niej stadion stał się miejsce, w którym hitlerowcy zorganizowali obóz pracy przymusowej dla Żydów. Tu także okupanci wykonali około 160 egzekucji.
Strzelał tu "Diabeł", a orzeł prężył się przed Gierkiem
Po wojnie stadion przebudowano i nadano mu nazwę Stadion im. 22 lipca. Otwarty w 1957 roku obiekt mieścił aż 60 tysięcy widzów i przez lata był najważniejsza areną sportową w Poznaniu. Dziesięciokrotnie gościła tu reprezentacja Polski, a bramki strzelali m.in. Kazimierz Deyna, Andrzej Szarmach, Grzegorz Lato czy Zbigniew Boniek. Obecny prezes PZPN strzelił tu bramkę w ostatnim meczu kadry na tym obiekcie w 1980 roku. - Polacy pokonali w sparingu Szkocję 1:0.Dwukrotnie na stadionie rozgrywano finał Pucharu Polski - w obu przypadkach trofeum zdobywała Legia Warszawa (1966 i 1973)Stadion służył przede wszystkim Warcie Poznań, ale przez lata grał tu też rywal zza miedzy - Lech. To właśnie na Stadionie im. 22 Lipca Kolejorz wywalczył pierwszy historyczny awans do ekstraklasy. W 1972 roku pokonał 4:2 Zawiszę Bydgoszcz, a mecz oglądało aż 60 tysięcy kibiców.Dwa lata później zorganizowano tutaj Centralne Dożynki. Główne obchody miały miejsce 8 września. Na stadionie pojawiło się osiem tysięcy żniwiarzy, przodujących rolników i pracowników PGR z wszystkich 17 województw. Nie zabrakło także delegacji rolników z zaprzyjaźnionych ZSRR, Czechosłowacji, NRD, Jugosławii i Rumunii.Najbardziej doniosłymi momentami były utworzenie przy dźwiękach Poloneza A-dur Fryderyka Chopina, przez młodzież w białych strojach orła z godła państwowego oraz przekazanie Edwardowi Gierkowi bochna chleba.Impreza transmitowana była w telewizji - na żywo, na całą Polskę.Przez lata stadion był też metą jednego z etapów kolarskiego Wyścigu Pokoju.Po upadku PRL, nazwę stadionu zmieniono. Nowym patronem został Edmund Szyc, jeden z założycieli Warty.
Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps