Podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań zwiedzić będzie można kilka XIX-wiecznych fortów i schronów. Organizowane też są spacery po Cytadeli, na której 75 lat temu toczyły się walki o Poznań.
Poznańskie fortyfikacje są bardzo zróżnicowane - od wielkich fortów, które można zwiedzać na otwartym powietrzu, po schrony składające się z podziemnych korytarzy.
W programie tegorocznych "Dni Twierdzy Poznań" (29-30 września) znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich możliwość zwiedzenia XIX-wiecznych fortów i schronów, udostępnianych dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom.
W Forcie Ia, który obchodzi 130. urodziny, można wziąć udział w wydarzeniu "Poznańczycy roku 1920".
Fort III będzie można zobaczyć podczas wieczornych spotkań. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" opowie w nim o nietoperzach. A wszystko w Międzynarodową Noc Nietoperzy.
W Forcie Va Poznań zobaczyć można m.in. unikalny i działający most zwodzony.
W Forcie VI atrakcją będą m.in. szpital polowy, pojazdy wojskowe, wojenna kawiarnia czy wystawa broni historycznej. Co godzinę strzelać będą tam także armaty.
Po Forcie VIIa, który rzadko można zwiedzać, oprowadza Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia.
Historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza poznać można z kolei w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.
Na sobotę i niedzielę zaplanowano spacery po Cytadeli - o godzinie 11 przewidziano wycieczki w języku polskim (start pod schodami w okolicach Dworca Garbary), a o godzinie 16 - w języku angielskim.
Gości zagranicznych na wycieczki w języku angielskim zabiorą też przewodnicy w schronach "Wilson" w Parku Wilsona i przy ul. Babimojskiej (ten dodatkowo proponuje niemieckojęzyczne oprowadzanie).
Z kolei w schronie przeciwlotniczym w Parku Sołackim organizatorzy zapraszają na zwiedzanie w języku migowym.
Połączenia między poszczególnymi obiektami zapewniać będzie specjalna Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki zaangażowaniu poznańskiego ZTM, MPK i Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Marek Zakrzewski / PLOT