W sobotę w Poznaniu ruszają XI Mistrzostwa Świata Bezdomnych w piłce nożnej ulicznej. Na Malcie powstają właśnie boiska, na których zmierzą się aż 62 reprezentacje. Inauguracja turnieju odbędzie się na INEA Stadionie, gdzie przed rokiem rozgrywane było Euro 2012.
Przez następny tydzień tereny nad Jeziorem Maltańskim, gdzie trwają ostatnie prace nad "arenami" mistrzostw, będą tętnić futbolowym życiem. Na trzech boiskach rozegrane zostaną dziesiątki spotkań z udziałem 48 drużyn męskich i 14 żeńskich z pięciu kontynentów.
Boiska mają dość niestandardowe wymiary - 16 x 20 metrów. Mecze na turnieju będą trwać 2 razy po 7 minut.
- Na boisku występuje trzech zawodników plus bramkarz. Podczas mistrzostw każda drużyna rozgrywa średnio 2-3 mecze dziennie. Aby zorganizować turniej, który trwa tydzień, trzeba mieć co najmniej trzy boiska. W Poznaniu powstają one właśnie nad Jeziorem Maltańskim - informuje Iwona Uchnalewicz, rzeczniczka prasowa imprezy.
Otwarcie przed Koroną
Pierwsze mecze odbędą się w niedzielę, jednak sam mundial startuje dzień wcześniej.
- Parada uczestników turnieju wyruszy o godzinie 17:00 z okolic galerii Malta do miejsca rozgrywek, mety Jeziora Maltańskiego. Tam odbędzie się losowanie grup oraz przekazanie zawodnikom wszystkich informacji organizacyjnych. W niedzielę od godziny 11:00 mają zostać rozegrane pierwsze mecze, po czym zawodnicy o godzinie 18:00 udadzą się na INEA Stadion, gdzie nastąpi uroczysta ceremonia otwarcia turnieju. Całość odbędzie się na murawie boiska na kilkanaście minut przed rozpoczęciem meczu polskiej ekstraklasy Lech Poznań - Korona Kielce - tłumaczy Uchnalewicz.
Poznań stał pod znakiem zapytania
Dotychczas rozegrano dziesięć edycji piłkarskich mistrzostw. Poznań gospodarzem turnieju został po raz pierwszy.
- Cieszymy się, że przyznano nam organizację tak szczytnej imprezy, jak Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej Ulicznej. Poznań gwarantuje doskonałe warunki drużynom i kibicom z całego świata. Podobnie jak w innych krajach, pragniemy zrobić co w naszej mocy, by walczyć ze skrajnym ubóstwem. Wierzymy, że magia piłki nożnej potrafi nadać sens życia - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Zorganizowanie turnieju w stolicy Wielkopolski jest dużym sukcesem. Jeszcze w maju wydawało się, że do imprezy nie dojdzie - organizatorowi brakowało bowiem pieniędzy na dopięcie budżetu. Z pomocą przyszło jednak miasto, które dołożyło pół miliona złotych.
Jedyna szansa w życiu
Polska w turnieju wystawia dwa zespoły - męski i żeński. Panie zagrają pierwszy raz w historii, męska drużyna ma już na koncie wiele sukcesów - dwa srebrne i dwa brązowe medale.
By wystąpić w reprezentacji bezdomnych trzeba nie tylko spełniać pewne kryteria społeczne, ale też wysoki poziom sportowy.
- Selekcja jest prosta. Przypomnę, że my co roku musimy tworzyć nową drużynę, bowiem na mistrzostwach świata zawodnik może wystąpić tylko raz w życiu. Na początku maja zawsze mamy mistrzostwa Polski, gdzie spotykają się ekipy z ośrodków dla bezdomnych czy przechodzących terapię od uzależnień. Każdy z zawodników jest weryfikowany, czy spełnia określone wymogi. W przypadku zagranicznych ekip, zdajemy się na organizację, która zajmuje się swoją piłkarską drużyną. Liczymy po prostu na zwykłą ludzką uczciwość - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Reprezentacji Polskiej Bezdomnych, Maciej Gurda.
Z orłem na piersi
- Zawodnicy grają w koszulkach z orłem na piersi, a podczas meczów odgrywane są hymny państwowe. Ale oni toczą walkę nie tylko o piłkę, ale także o życie. W tej chwili są w takim miejscu, że albo odskoczę i wygram, albo dostanę bramkę i będę musiał od nowa zaczynać. Nasze doświadczenie pokazują, że piłka nożna jest bardzo dobrym narzędziem wspierającym terapię - mówi Gurda.
Jak pokazały poprzednie imprezy, wielu uczestników imprezy zmieniło pod wpływem mistrzostw swoje podejście i sposób myślenia. - Wielu z nich znalazło nowe miejsca pracy, około 70 procent znacząco polepszyło swoje warunki życia. Większość zdecydowała się wznowić kształcenie, 80 proc. zrezygnowało z używek. Wielu kontynuuje grę w piłkę po zakończeniu mistrzostw - wymienia Uchnalewicz.
Mundial na żywo
Niezwykły turniej potrwa do 18 sierpnia. Mecze będą się odbywały zazwyczaj w godzinach od 12:00 do 19:00. Całe mistrzostwa będą rejestrowane, a internauci będą mogli śledzić całe mistrzostwa na żywo w internecie. Transmisję live z wydarzeń na boisku przeprowadzi strona internetowa Homeless World Cup Foundation.
Autor: FC//par / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: HWC 2013