Na rannego ptaka w poniedziałek natrafili strażnicy rybaccy. Znaleziono go przy Odrze po stronie Nadleśnictwa Brzózka.
Bielik został przewieziony do Nadleśnictwa Krosno. - Zaopiekowaliśmy się nim tak, jak mogliśmy: zapakowaliśmy go do klatki i zawieźliśmy do lecznicy w Starym Kisielinie - tłumaczy Arkadiusz Gołuch inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Krosno.
Poważna rana
Tam okazało się, że stan ptaka jest bardzo ciężki. - Miał złamane skrzydło. Rana już była stara, śmierdząca - mówi Mariusz Rosik z Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących w Starym Kisielinie.
Początkowo leśnicy przypuszczali, że ptak został postrzelony. W lecznicy zostało to jednak wykluczone. - Najwyraźniej musiał o coś zahaczyć - tłumaczy Rosik.
Niestety, rana była na tyle poważna, że skrzydła nie dało się uratować. Konieczna była amputacja. A to oznacza, że ptak nie będzie już w stanie latać.
- Wiadomo, że nie będzie w stanie żyć na wolności. Prawdopodobnie trafi do zoo albo do lecznicy dla zwierząt - informuje Gołuch.
Pierwowzór orła
Bielik, to największy w Polsce lęgowy ptak szponiasty. Samice tego gatunku osiągają masę ciała nawet do 6 kg oraz rozpiętość skrzydeł dochodząca do 2,5 m. Samce są tylko nieznacznie mniejsze. Sylwetka bielika w locie charakteryzuje się długimi i szerokimi skrzydłami przypominającymi nieco płaskie "deski", krótkim i klinowatym ogonem oraz dobrze widoczną z daleka, wysuniętą do przodu głową z potężnym dziobem. Dorosłe ptaki (powyżej 5. roku życia) są ciemno brązowe, mają jasne płowe szyje i głowy oraz śnieżnobiałe ogony i intensywnie żółte dzioby.
Ten ptak jest pierwowzorem orła białego, który jest w godle narodowym naszego kraju.
Na początku XX wieku bielik był w Polsce na krawędzi wymarcia. Jednak prowadzona od kilku dziesięcioleci intensywna ochrona gatunku i tworzenie specjalnych stref ochronnych sprawiły, że Polska populacja osiągnęła obecnie liczebność około 1-1,4 tys. par lęgowych stanowiąc aktualnie trzecią co do wielkości w Europie.
W województwie lubuskim liczebność bielika w końcu lat 80. minionego wieku szacowana była zaledwie na poziomie 14-19 par lęgowych, jednak dzięki intensywnej ochronie wzrosła ona aktualnie do poziomu około 90 par. Obecnie wystarczy pojechać nad większe jezioro lub w okolice stawów rybnych w rejonie Pszczewa, Skwierzyny, Lubniewic, Dobiegniewa czy Kłodawy i Krosna Odrzańskiego, by spotkać te majestatyczne ptaki.
Autor: FC/mś / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Rosik