Agnieszka Pachciarz będzie czwartą wiceprezydent Poznania. Była szefowa Narodowego Funduszu zdrowia w stolicy Wielkopolski zajmować się będzie polityką zdrowotną, społeczną oraz mieszkaniową. Obowiązki przejmie 9 lutego.
Zgodnie z obietnicą Jacka Jaśkowiaka, jego czwartym zastępcą została kobieta. Jej nazwisko nowy prezydent podał miesiąc po ogłoszeniu trzech innych wiceprezydentów - Jakuba Jędrzejewskiego, Mariusza Wiśniewskiego i Macieja Wudarskiego.
- Będziemy mówić wiceprezydent a nie wiceprezydentka. Tak się umówiłem z panią Agnieszką Pachciarz - ogłosił na wstępie Jaśkowiak.
Od zdrowia, polityki społecznej i mieszkaniowej
Czwarty zastępca prezydenta Poznania nadzorować będzie przede wszystkim politykę zdrowotną, społeczną oraz mieszkaniową miasta. Wśród jej obowiązków znajdzie się m.in. nadzór nad Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz polityka senioralna.
- Jest to kolejne w moim zawodowym życiu wyzwanie o charakterze misyjnym związane ze zdrowiem i polityką społeczną. Z przyjemnością i poczuciem odpowiedzialności podejmuje się tej roli - powiedziała nowa wiceprezydent.
Jak podkreślił Jaśkowiak, o wyborze zdecydowały głównie wiedza i doświadczenie. Agnieszka Pachciarz obowiązki zastępczyni prezydenta Poznania obejmie 9 lutego.
Jak podkreśliła, jej priorytetami będą przyjrzenie i zaplanowanie wyzwaniom demograficznym, lepsze skoordynowanie polityki zdrowotnej ze społeczną oraz poprawa jakości ofert szpitali i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
Specjalistka od prawa medycznego
Agnieszka Pachciarz ma 41 lat. Urodziła się w Jarocinie, jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym.
W marcu 2012 r. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zanim trafiła do ministerstwa, współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, Kasami Chorych i NFZ. Zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.), a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o. Szpital, którym zarządzała, był jednym z najlepszych niepublicznych szpitali w kraju.
Krótka i głośna kariera
W Warszawie zrobiła błyskawiczną karierę. Trzy miesiące później została szefową Narodowego Funduszu Zdrowia. W grudniu tego samego roku, po głośnym konflikcie z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, straciła stanowisko.
- Decydując się na pełnienie funkcji publicznej w tak ryzykownej dziedzinie, należy się z takimi sytuacjami liczyć - mówiła po swojej dymisji.
Jak tłumaczył wówczas Arłukowicz, NFZ po wprowadzeniu systemu eWUŚ niewłaściwie weryfikował nieubezpieczonych. - Nie może być tak, że urzędnicy nie do końca weryfikują osoby, które wyskakują w systemie eWUŚ jako nieubezpieczone, jednocześnie wyciągają natychmiast rękę po pieniądze czy do pacjentów, czy do budżetu państwa - podkreślał.
Prezes NFZ złożyła wówczas do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na ministra zdrowia.
Po powrocie do Poznania, Pachciarz została prezesem spółki Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej powołanej przez poznański Uniwersytet Medyczny oraz zasiadała w radzie nadzorczej Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań