Arcybiskup metropolita gnieźnieński i prymas Polski Józef Kowalczyk w środę skończy 75 lat. Wedle prawa kanonicznego jest zobowiązany do rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji. Rezygnację złożył już na ręce papieża Franciszka.
- Bogu dziękuję za wszystkie lata kapłaństwa, w szczególności za te, które mogłem przeżyć w bliskości błogosławionego Jana Pawła II – mówił abp Kowalczyk.
Zgodnie z prawem kanonicznym, biskup ma obowiązek złożyć rezygnację z urzędu ordynariusza diecezji po ukończeniu 75. roku życia. Papież nie musi przyjąć jego rezygnacji i poprosić o pełnienie funkcji przez kolejne lata. Tak było w przypadku Prymasa abp. Józefa Glempa, który o dwa lata dłużej kierował metropolią warszawską.
Papież nie musi także od razu wyznaczać jego następcy - do tego czasu, pełni on swoją funkcję.
56. Prymas
Abp Józef Kowalczyk jest 89. arcybiskupem metropolitą i 56. Prymasem Polski w dziejach archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Został nim w maju 2010 r., decyzja papieża Benedykta XVI. Zastąpił na tym stanowisku abp. Henryka Muszyńskiego, który odszedł na emeryturę.
Zgodnie z decyzją Benedykta XVI z 2006 r., każdy nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński z urzędu jest Prymasem Polski.
Funkcja honorowa
W latach 1921-1946 tytuł prymasa Polski przysługiwał arcybiskupom poznańsko-gnieźnieńskim, wówczas istniała unia personalna metropolii gnieźnieńskiej z metropolią poznańską. Od marca 1946 r., kiedy została ustanowiona unia personalna metropolii gnieźnieńskiej z metropolią warszawską, stolicą prymasowską była Warszawa.
Obecnie godność prymasa ma charakter honorowy, bez uprawnień jurysdykcyjnych. Według nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski, prymas zachowuje pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej KEP (do 80. roku życia) i obok kardynałów kierujących diecezjami jest jedynym niewybieralnym członkiem tego gremium.
Zaczynał w 1956 r.
Obecny prymas urodził się 28 sierpnia 1938 roku w Jadownikach Mokrych. Z duchowieństwem związał się w 1956 r., rozpoczynając studia w olsztyńskim seminarium Hosianum. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Później przeniósł się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, by trafić w końcu na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego.
Ukończył też trzyletni kurs Świętej Roty Rzymskiej, uzyskując dyplom adwokata rotalnego obrońcy węzła małżeńskiego oraz dyplom archiwisty w Tajnym Archiwum Watykańskim. Przez wiele lat pracował w Rzymie, m.in. w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów.
Rekordzista wśród nuncjuszy
Po wznowieniu 17 lipca 1989 r. stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską, został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa tytularnego Heraklei. Święcenia biskupie przyjął 20 października 1989 r. w Bazylice św. Piotra z rąk papieża Jana Pawła II. Urząd nuncjusza apostolskiego pełnił przez niemal 21 lat - to najdłuższy staż nuncjusza w jednym kraju. Jako nuncjusz był również dziekanem korpusu dyplomatycznego.
Abp Kowalczyk przyczynił się do podpisania konkordatu oraz nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce. Otrzymał wiele doktoratów honoris causa, uhonorowany został też Wielkim Federalnym Krzyżem Zasługi za "zaangażowanie w stosunki niemiecko-polskie", Medalem Milito pro Christo Ordynariatu Polowego oraz Krzyżem Pro Piis Meritis Kawalerów Maltańskich. Jest autorem licznych publikacji.
Autor: ib, fc/iga / Źródło: TVN24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24