Arcybiskup Poznański Stanisław Gądecki w liście do kapłanów zaapelował, by nie wiązać polityki z Kościołem. Jego zdaniem utożsamianie się z jakąś partią może powodować dodatkowe podziały wśród wiernych. "Rolą Kościoła nie jest włączanie się poprzez udzielanie swego autorytetu żadnym nurtom partykularnym (partiom), lecz troska o dobro wspólne i budowanie jedności w podzielonym świecie" - czytamy.
W liście na adwent, abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo publicznego wiązania się niektórych księży z określonymi partiami politycznymi. Jak podkreśla, taka sytuacja skutkuje tym, że zaufanie do Kościoła tracą członkowie innych partii.
"Warto zauważyć, że partia (od pars) reprezentuje zawsze interes częściowy, a Kościół jest społecznością uniwersalną. Kościół z racji swej uniwersalnej misji - kierując swoje przesłanie do ludzi z wszystkich opcji politycznych - nie może utożsamiać się z żadną konkretną opcją spośród nich" - pisze, powołując się na konstytucję duszpasterską o Kościele - najważniejszy dokument soboru watykańskiego II z 1965 r.
Polityka prowadzi do podziałów
Gądecki podkreśla, że Kościół nie powinien wikłać się w grę polityczną, a duchowni w systemie demokratycznym powinni wycofywać się z udziału w bezpośrednim życiu politycznym. "Działalność taka w oczywisty sposób przeczyłaby uniwersalnemu charakterowi misji Kościoła, a dodatkowo kreowałaby podziały wśród wiernych" - przekonuje.
Zdaniem Arcybiskupa Poznańskiego, Kościół - do czego ma prawo - powinien przyjmować rolę nauczyciela zasad moralnych, odnoszących się także do wymiaru publicznego czy politycznego. "Kościół hierarchiczny rezerwuje dla siebie rolę nie 'polityczną', lecz 'metapolityczną'" - pisze.
Kościół ma dbać o dobro wspólne
Powinien formułować katalog fundamentalnych zasad, które obowiązywać muszą w każdej sferze życia, także w sferze polityki. "Z tym związana jest funkcja 'krytycznego sumienia', z czego wynika, że Kościół hierarchiczny ma prawo, a nawet obowiązek zabierania głosu (krytyki) wówczas, kiedy w życiu publicznym pomijane są podstawowe zasady etyczne bądź łamane są prawa człowieka" - czytamy w liście.
Jak podkreśla, rolą Kościoła nie jest udzielanie swego autorytetu partiom a troska o dobro wspólne. "W Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen gentium jest mowa o tym, że Kościół jest niejako 'sakramentem budowania jedności z Bogiem i ludzi między sobą'".
To już kolejny apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. We wrześniu zeszłego roku arcybiskup Stanisław Gądecki pisał, że "nikomu nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła wyłącznie na rzecz własnego rozwiązania".
Abp Stanisław Gądecki podczas mszy inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy (sierpień 2015 r.):
Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24