- Pojedzie się do szewca, utnie podeszwę i będę miał normalne buty - cieszy się mały Dominik. Dzięki pionierskiej operacji przeprowadzonej w Poznaniu jego noga będzie się teraz wydłużać i zrówna z drugą, zdrową. 5-letni chłopiec urodził się z ciężką chorobą, ale już niedługo będzie mógł chodzić i biegać jak jego rówieśnicy. Zabieg ze specjalistycznym sprzętem MRS to pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce.
Dominik ma 5 lat i dziś na nowo uczy się chodzić. W czwartek, po serii skomplikowanych i trudnych zabiegów, odbył pierwszy spacer o małych kulach. Z pomocą lekarki szpitala im. W. Degi w Poznaniu pokonał kilka metrów korytarza.
- Jakie są twoje marzenia? - Granie w piłkę nożną - odpowiada bez wahania Dominik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niedługo będzie mógł dołączyć do kolegów na boisku. Kiedy swobodnie pobiega? - Minimum pół roku będzie nosił aparat, po dłuższej rehabilitacji będzie to za 8 miesięcy - mówi mama 5-latka.
Chłopiec nie omieszkał podzielić się planami na najbliższą przyszłość, zaplanował już małą rewolucję w garderobie. - Pojedzie się do szewca, utnie się podeszwę i będę miał normalne buty - planuje.
Pomogło Ministerstwo i WOŚP
Chłopiec cierpi na niezwykle skomplikowane wady rozwojowe nóg. Pierwszy etap rekonstrukcji jego kończyn odbył się już w 2015 r. Szpital im W. Degi w Poznaniu, współpracując z Instytutem Paleya w USA, wykonał wtedy serię zabiegów.
Wszystko wskazywało na to, że dalszy etap leczenia będzie wymagał podróży na Florydę. Poznańscy lekarze przeszli jednak odpowiednie szkolenia, a dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia uzupełnionej pieniędzmi z WOŚP w szpitalu im. Degi pojawiły się dwa unikalne aparaty MRS.
Po raz pierwszy w Polsce
Sprzęt MRS to urządzenie, które pozwala kości sukcesywnie rosnąć. - Zasadnicza część aparatu to korpus, który służy do wydłużenia kości udowej. Mocowany jest za pomocą dwóch głowic przez implanty wprowadzane w kość. Rewolucja lokalizuje się w części obwodowej - to system zawiasów, który pozwala na kontrolowanie ruchu kolana - wyjaśnia dr Paweł Koczewski z kliniki w szpitalu im. W. Degi.
- Aparat MRS dopiero od kilku tygodni jest zarejestrowany w kraju, a sama operacja po raz pierwszy w kraju odbywa się z jego wykorzystaniem. Przeprowadzony zabieg stanowi element przygotowawczy do realizacji opracowywanego właśnie, ministerialnego programu leczenia złożonych wad rozwojowych kończyn u dzieci - informuje dr Jacek Trębecki.
Jak informują lekarze, twórca rewolucyjnej metody, dr Dror Paley przyjął już zaproszenie na przyjazd do Poznania. Wykona tu serię operacji szkoleniowych.
Do szpitala im. W. Degi z problemami podobnymi do schorzeń Dominika trafia rocznie około 40 dzieci.
Autor: ww/gp / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24