Aparat wydłuży nogę pięcioletniemu Dominikowi. "Będę mógł grać w piłkę"

Pionierska operacja w Poznaniu
Pionierska operacja w Poznaniu
TVN 24
5-latek w końcu przespacerował się po szpitalnym korytarzuTVN 24

- Pojedzie się do szewca, utnie podeszwę i będę miał normalne buty - cieszy się mały Dominik. Dzięki pionierskiej operacji przeprowadzonej w Poznaniu jego noga będzie się teraz wydłużać i zrówna z drugą, zdrową. 5-letni chłopiec urodził się z ciężką chorobą, ale już niedługo będzie mógł chodzić i biegać jak jego rówieśnicy. Zabieg ze specjalistycznym sprzętem MRS to pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce.

Dominik ma 5 lat i dziś na nowo uczy się chodzić. W czwartek, po serii skomplikowanych i trudnych zabiegów, odbył pierwszy spacer o małych kulach. Z pomocą lekarki szpitala im. W. Degi w Poznaniu pokonał kilka metrów korytarza.

- Jakie są twoje marzenia? - Granie w piłkę nożną - odpowiada bez wahania Dominik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niedługo będzie mógł dołączyć do kolegów na boisku. Kiedy swobodnie pobiega? - Minimum pół roku będzie nosił aparat, po dłuższej rehabilitacji będzie to za 8 miesięcy - mówi mama 5-latka.

Chłopiec nie omieszkał podzielić się planami na najbliższą przyszłość, zaplanował już małą rewolucję w garderobie. - Pojedzie się do szewca, utnie się podeszwę i będę miał normalne buty - planuje.

Dominik na nowo uczy się chodzić | TVN 24

Pomogło Ministerstwo i WOŚP

Chłopiec cierpi na niezwykle skomplikowane wady rozwojowe nóg. Pierwszy etap rekonstrukcji jego kończyn odbył się już w 2015 r. Szpital im W. Degi w Poznaniu, współpracując z Instytutem Paleya w USA, wykonał wtedy serię zabiegów.

Wszystko wskazywało na to, że dalszy etap leczenia będzie wymagał podróży na Florydę. Poznańscy lekarze przeszli jednak odpowiednie szkolenia, a dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia uzupełnionej pieniędzmi z WOŚP w szpitalu im. Degi pojawiły się dwa unikalne aparaty MRS.

Po raz pierwszy w Polsce

Sprzęt MRS to urządzenie, które pozwala kości sukcesywnie rosnąć. - Zasadnicza część aparatu to korpus, który służy do wydłużenia kości udowej. Mocowany jest za pomocą dwóch głowic przez implanty wprowadzane w kość. Rewolucja lokalizuje się w części obwodowej - to system zawiasów, który pozwala na kontrolowanie ruchu kolana - wyjaśnia dr Paweł Koczewski z kliniki w szpitalu im. W. Degi.

- Aparat MRS dopiero od kilku tygodni jest zarejestrowany w kraju, a sama operacja po raz pierwszy w kraju odbywa się z jego wykorzystaniem. Przeprowadzony zabieg stanowi element przygotowawczy do realizacji opracowywanego właśnie, ministerialnego programu leczenia złożonych wad rozwojowych kończyn u dzieci - informuje dr Jacek Trębecki.

Jak informują lekarze, twórca rewolucyjnej metody, dr Dror Paley przyjął już zaproszenie na przyjazd do Poznania. Wykona tu serię operacji szkoleniowych.

Do szpitala im. W. Degi z problemami podobnymi do schorzeń Dominika trafia rocznie około 40 dzieci.

WIĘCEJ O OPERACJI JUŻ DZISIAJ W "FAKTACH" TVN.

Autor: ww/gp / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Londyński szpital Great Ormond Street, jeden z wiodących szpitali dziecięcych na świecie, rozpoczął pilną analizę przypadków 721 pacjentów w związku z obawami dotyczącymi praktyki medycznej jednego ze swoich byłych chirurgów. Część jego pacjentów miała przejść niepotrzebne operacje lub takie, które zakończyły się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, w tym amputacją kończyny.

Operował dzieci, wielu wyrządził krzywdę. "Szokujący" raport

Operował dzieci, wielu wyrządził krzywdę. "Szokujący" raport

Źródło:
BBC, Sky News, Independent

Polska reprezentacja poniosła porażkę w meczu z Chorwacją. Na warszawskiej Woli padły strzały, ranny został przechodzień, trwają poszukiwania sprawcy. W Ustce doszło do ataku nożem na 59-latka, sprawcy zostali schwytani. Rosyjski dron wleciał w przestrzeń powietrzną, Rumunia poderwała myśliwce. W Izraelu doszło do zamachu, zamknięto granicę z Jordanią. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 września.

Polacy pokonani, strzały na Woli, zamknięta granica

Polacy pokonani, strzały na Woli, zamknięta granica

Źródło:
tvn24.pl

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się za intensywniejszymi działaniami dyplomatycznymi w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Jego zdaniem w tej kwestii musi odbyć się konferencja pokojowa z udziałem Rosji.

"Na jednej z nich musi być też Rosja". Chcą konferencji, która przyspieszy bieg wydarzeń

"Na jednej z nich musi być też Rosja". Chcą konferencji, która przyspieszy bieg wydarzeń

Źródło:
PAP

929 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja przeprowadziła w nocy atak dronami na Kijów. Jednostki obrony powietrznej odpowiedziały na ataki - poinformowało w poniedziałek ukraińskie wojsko. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa obława na uzbrojonego mężczyznę, który postrzelił kilka osób w stanie Kentucky w USA. Napastnik otworzył ogień w pobliżu autostrady międzystanowej na obszarze wiejskim hrabstwa Laurel. Celował w jadące pojazdy. Śledczy wciąż nie ustalili motywu działania sprawcy, ale jeden wykluczyli.

Strzelał do jadących autostradą, zniknął. Wielu rannych, obława trwa, policja wykluczyła jeden motyw

Strzelał do jadących autostradą, zniknął. Wielu rannych, obława trwa, policja wykluczyła jeden motyw

Źródło:
CNN

Gisele i Dominique Pelicot byli małżeństwem przez 50 lat, a ich życie długo wydawało się sielanką. Gdy Gisele zaczęła borykać się z niewyjaśnionymi zanikami pamięci, była przekonana, że to początki Alzheimera. Prawdę usłyszała od policji: przez lata mąż odurzał ją, gwałcił i zapraszał innych, by robili to samo. Dominique Pelicot przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Oprócz niego oskarżonych jest 50 mężczyzn w wieku od 26 do 74 lat. Wielu z nich ma dzieci i jest w związkach. Niektórzy twierdzą, że nie wiedzieli, że Gisele była odurzona w czasie stosunku. Inni przekonują, że myśleli, iż "pozwolenie od męża" wystarczy. Gisele nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami, bo - jak podkreśla - to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili.

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami w USA republikański kandydat na prezydenta Donald Trump i jego demokratyczna rywalka Kamala Harris cieszą się niemalże równym poparciem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College.

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Źródło:
Reuters, "New York Times"

Zwycięzcą przyspieszonych wyborów prezydenckich w Algierii, które odbyły się w sobotę, został dotychczasowy szef państwa Abd al-Madżid Tabbun - poinformowały w niedzielę władze kraju. Jak przekazano, Tabbun uzyskał ponad 94 procent głosów, jednak frekwencja była bardzo niska.

Przyspieszone wybory prezydenckie. Zwycięzca nie dostał tego, czego chciał

Przyspieszone wybory prezydenckie. Zwycięzca nie dostał tego, czego chciał

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Po fali skwaru nad Polskę napłynęły inne zagrożenia - silny wiatr i intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Załamanie pogody. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnym deszczem

Załamanie pogody. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnym deszczem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Minister obrony Andris Spruds ocenił, że "ten incydent potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy Łotwy". Do podobnego incydentu doszło także w Rumunii. Rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah skomentowała, że chociaż nie ma informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, takie działania są "nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne".

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Źródło:
PAP

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki dopiero w grudniu, ale fundacja już szuka wolontariuszy, dzięki którym znów uda się dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Od tego ile osób się zgłosi zależy, ilu osobom uda się pomóc. Zgłosić może się każdy. Żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Źródło:
TVN24