8 lutego 1980 roku zbudowano trasę tramwajową do pętli "Piątkowska". Miała funkcjonować jako zastępcze połączenie północnej części miasta, wobec opóźniającej się budowy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Ten oddano do użytku dopiero w 1997 r.
Przed 1980 rokiem tramwaje dojeżdżały do pętli Winiary, położonej przed kościołem Św. Stanisława Kostki, którą wybudowano w 1929 roku. Prowadził do niej jeden tor - tramwaj jadący w stronę pętli musiał czekać aż z pętli dojedzie ten drugi.
Zamiast "Pestki"
Trasa Winiarska powstała jako zastępcze połączenie Piątkowa z centrum miasta. Stworzono je, kiedy okazało się, że nie dojdzie do uruchomienia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Jego budowa potwornie się ślimaczyła - przez lata na jego powstanie czekały gotowe wykopy oraz słupy pod estakadę nad doliną Bogdanki. Ostatecznie o dokończeniu jego budowy zdecydował dopiero w latach 90. prezydent Poznania Wojciech Szczęsny-Kaczmarek. "Pestkę" uruchomiono w 1997 roku.
Przy okazji budowy trasy na pętlę przy ul. Piątkowskiej zdecydowano o zmianie przebiegu ul. Obornickiej. Dziś zaczynająca się na granicy Poznania ulica kończy się na rondzie Obornickim. Wówczas prowadziła dalej prosto i wpadała w dzisiejszą Piątkowską, a dalej nad obecną trasą PST prowadziła aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego, Armii Poznań i Winogrady.
Przebudowali dwie ulice
Zlikwidowano wówczas fragment tej ulicy między rondem Obornickim a ul. Piątkowską. w ten sposób Przez lata funkcjonowały dwa odcinki o tej samej nazwie, które nie łączyły się ze sobą. Nazwę ulicy zmieniono dopiero po wybudowaniu trasy PST. Odcinek od ul. Trójpole do Maczka (dawniej cześć ul. Słowiańskiej) stał się kontynuacją ulicy Piątkowskiej, zaś fragment od torów PST do Pułaskiego zamieniono w ul. Armii Poznań.
Przebudowano także fragment ul. Strzeszyńskiej, która po budowie torów prowadziła tylko do szpitala przy ul. Lutyckiej. Wybudowano wówczas wiadukt nad torami tramwajowymi i powstałą wkrótce ul. Witosa, która połączyła rondo Obornickie z ul. Niestachowską. Nowy fragment ulicy Strzeszyńskiej nadano nazwę Juraszów - rodziny-założycieli znajdującego się tam szpitala.
Trzy linie na Winiary
W 1980 r. do pętli "Piątkowska" kursowały trzy linie tramwajowe. "Dziewiątka" (także kursująca nocą!) łącząca Winiary z Wildą (wówczas dojeżdżała tylko do pętli przy ul. Pamiątkowej a nie jak dziś do Dębca), "jedenastka" kursująca na Górczyn oraz - od 23 lutego 1980 r. - linia 24 jeżdżąca tylko w dni robocze w godzinach szczytu na trasie Piątkowska - Lampego (dziś Gwarna).
Autor: fc/r / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: poznan.wikia.com (CC BY 3.0) | Macbre