100 lat hali sterowców. Od Niemców przejęli ją powstańcy

Hangar wybudowała w 1913 r. firma Arthura Muellera
Hangar wybudowała w 1913 r. firma Arthura Muellera
Źródło: poznan.wikia.com (CC BY 3.0) | shareif

6 stycznia 1919 r. powstańcy wielkopolscy zdobyli halę Zeppelinów na poznańskich Winogradach. Przejęty sprzęt oraz łupy z lotniska na Ławicy dały początek polskiemu lotnictwu.

Łupy, jakie zdobyto po przejęciu hangaru 94 lata temu są imponujące. Wewnątrz hali powstańcy znaleźli ponad 200 samolotów, a wśród nich Fokkery, Halbestadty i Albatrosy, a także 3 balony obserwacyjne oraz części, kadłuby i elementy wyposażenia. Sprzęt wart około 200 mln marek niemieckich szybko oznaczono biało-czerwoną szachownicą. Pierwsze samoloty w polskich barwach pojawiły się nad Poznaniem już dzień po przejęciu hali Zeppelinów i Ławicy. Sformowano z niego potem kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu.

Olbrzym z Winograd

Poznańską halę sterowców oddano do użytku w 1913 r. na ówczesnych obrzeżach miasta. Jej budowa trwała kilka miesięcy. Miała stanowić hangar dla jednego z zeppelinów, jakie przydzielono poznańskiej twierdzy.

100 lat temu w Poznaniu postawiono halę Zeppelinów

Hala stanęła w szczerym polu na Winogradach, dzisiejszej sypialni Poznania. Lokalizacja nie była jednak przypadkowa. Hangar powstał z dala od zabudowań, ale w niedalekim sąsiedztwie Cytadeli, wewnątrz pierścienia 18 fortów okalających Twierdzę Poznań.

Za budowę hali odpowiadała firma Arthura Muellera. Olbrzymia metalowa konstrukcja z drewnianym stelażem, o długości około 170 metrów i szerokości 60 metrów, dobrze widoczna była z centrum – doskonale dostrzec ją można było m.in. z ul. Mickiewicza, mostu Teatralnego czy dzisiejszej al. Niepodległości.

Fundamenty pod halę i olbrzymie wrota wykonano z żelbetu. Z tego samego materiału powstały także bloki do stalowych uchwytów, na których kotwiczono sterowce.

Pozostał beton

To jedyna pamiątka po dawnej hali, jaką dziś można dostrzec w Poznaniu. Fragmenty fundamentów widoczne są w pasie rozdzielającym dwie nitki alei Solidarności. W parku w pobliżu arterii i marketu Kaufland można także natknąć się na betonowe bloki z uchwytami. O istnieniu hali przypomina tablica informacyjna ustawiona przez miasto w zeszłym roku przy przejściu dla pieszych na al. Solidarności.

Hangar został zniszczony podczas walk o Poznań w 1945 r. podczas obrony przez Niemców. Pozostałości hali zostały rozebrane po II wojnie światowej.

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: