Tadeusz Zysk jest znanym przedsiębiorcą i wydawcą. Pracował z Jarosławem Kaczyńskim nad jego autobiografią. Teraz chce być prezydentem Poznania. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił, że klub poprze Zyska w najbliższych wyborach parlamentarnych.
- Tadeusz Zysk kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Poznania - ogłosił w czwartek Jarosław Kaczyński.
Znany wydawca nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, ale o jego ewentualnej kandydaturze mówiło się już od dłuższego czasu.
- Jestem człowiekiem spoza partii, przedsiębiorcą, wydawcą i osobą zainteresowaną Poznaniem. Sam fakt, ze organizacja PIS wystąpiła z taką propozycją było dla mnie olbrzymim zaskoczeniem. Zareagowałem śmiechem. Wiele rzeczy mogłem sobie wyobrażać, ale nie to. Po dłuższym zastanowieniu wyraziłem zgodę - mówił kilka miesięcy temu Tadeusz Zysk.
Kim jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości?
Tadeusz Zysk urodził się 28 czerwca 1953 roku w Porębie-Kocębach (woj. mazowieckie). Żonę Aldonę poznał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Żonę i pracę znalazłem właśnie tu w Poznaniu - mówił Zysk w rozmowie z dziennikarką TVN24.
Od 1990 roku zajmuje się działalnością wydawniczą. Najpierw był współzałożycielem domu wydawniczego"Rebis", potem otworzył własne wydawnictwo "Zysk i Spółka". To on wydał biografię Jarosława Kaczyńskiego "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC".
- Brakuje mi tych spotkań (z Jarosławem Kaczyńskim - przyp. red.) na temat jego życia i polityki. One potwierdziły ten fakt, że zawsze na niego głosowałem i jego wizja polski była mi najbliższa - tłumaczył Zysk.
W 2014 Tadeusz Zysk znalazł się na liście 28. najbardziej wpływowych osób w Polsce według tygodnika"Wprost".
W 2015 kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Bezskutecznie.
Zysk jest też członkiem akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zysk vs Jaśkowiak
Podczas kampanii wyborczej Zysk zmierzy się m.in. z obecnym prezydentem Poznania.
Jacek Jaśkowiak to prawnik, ekonomista, przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny. Pochodzi z Poznania, jest absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Do Platformy Obywatelskiej wstąpił w 2013 roku. Rok później, w wyborach samorządowych w 2014 roku, Jaśkowiak dość niespodziewanie pokonał rządzącego miastem od 16 lat Ryszarda Grobelnego. Już wówczas zapowiadał, że jego plany, jako włodarza miasta, obliczone są na dwie kadencje.
Jaśkowiak ogłosił swój start w wyborach w ubiegłym tygodniu podczas wspólnej konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.
Kto jeszcze?
O fotel prezydenta powalczy też reprezentantka ruchów miejskich - Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta) oraz Tomasz Lewandowski obecny wice prezydent. Ma być kandydatem poznańskiej lewicy.
Swój start w wyborach jeszcze w kwietniu ma ogłosić Jarosław Pucek - to były prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, powiązany z byłym prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i związany ze środowiskiem kibiców Lecha Poznań.
Autor: aa/i / Źródło: TVN24 Poznań/PAP
Źródło zdjęcia głównego: FB - Tadeusz Zysk