Kate i William odwiedzą Muzeum Stutthof. "Jesteśmy po pierwszym rekonesansie"

03.03.2017 | Książę William i księżna Kate odwiedzą latem Polskę
03.03.2017 | Książę William i księżna Kate odwiedzą latem Polskę
Fakty TVN
Fakty TVNKate-i-William-.jpg

Wizyta pary książęcej wciąż jest owiana tajemnicą. Jak dowiedział się TVN24, Kate i William odwiedzą 18 lipca Muzeum Stutthof. - Chcą zwiedzić teren byłego obozu nazistowskiego. Wizyta ma mieć charakter prywatny - zdradzają pracownicy muzeum w Sztutowie (woj. pomorskie).

Pałac Kensington poinformował, że książę William i księżna Kate odwiedzą Polskę i Niemcy w dniach 17-21 lipca. Już wiadomo, że pojawią się m.in. w Gdańsku. I nie tylko. Para książęca ma odwiedzić również były nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof.

- Rodzina królewska przywiązuje dużą wagę do uhonorowania ofiar nazizmu - tłumaczy ten wybór dr Janusz Sibora, specjalista ds. protokołu dyplomatycznego.

Informacje o wizycie w Sztutowie potwierdza muzeum.

- Jesteśmy już po pierwszym rekonesansie. Wszystko wygląda na to, że para książęca odwiedzi placówkę 18 lipca. Wizyta ma charakter prywatny. Oprócz pary książęcej pojawi się również dwóch więźniów obozu, których zaprosił Pałac Kensington i kilku więźniów zaproszonych przez muzeum - mówi dr Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof.

Będzie im towarzyszył prezydent?

W środę w muzeum z wizytą pojawił się prezydent Andrzej Duda. Ta niespodziewana i dość tajemnicza wizyta na Wybrzeżu być może nie jest przypadkowa.

- Trudno ukryć, że była to próba generalna przed wizytą pary książęcej. Świadczy to o tym, że prezydent dba o to, by uniknąć niezręczności i chce się dobrze zaprezentować - mówi dr Janusz Sibora.

Sprawdziliśmy w kancelarii prezydenta, czy Andrzej Duda będzie towarzyszył parze książęcej w Sztutowie. - Na razie czkamy na informację o planie całej wizyty. Jeszcze nie wiemy, jak ona będzie przebiegała, i na których etapach prezydent będzie towarzyszył parze książęcej - poinformowała Aneta Czarnecka z kancelarii prezydenta RP.

Przywozili Polaków, Żydów, Rosjan

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a przed II wojną światową była częścią Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. Niemcy zaczęli do niego przewozić Polaków z innych regionów oraz grupy osób innych narodowości, m.in. Żydów i Rosjan. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy. Do KL Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. staraniem byłych więźniów. Placówka działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha, gdzie zachowały się niektóre budynki tzw. Starego Obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Muzeum obejmuje też część terenu tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego. Każdego roku placówkę odwiedza ok. 120 tys. osób.

Autor: aa/mś / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości