TVN24 | Pomorze

Brakuje sześciu tysięcy wolontariuszy Szlachetnej Paczki. "Wielu rodzinom nie będziemy w stanie pomóc"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Brakuje wolontariuszy Szlachetnej Paczki
Brakuje wolontariuszy Szlachetnej PaczkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Brakuje wolontariuszy Szlachetnej Paczki

Osoby z niepełnosprawnościami, samotni rodzice, osoby starsze i wielu innych. Od 20 lat Szlachetna Paczka, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku jednak pomoc może dotrzeć do znacznie mniejszej liczby potrzebujących. Wszystko przez brak chętnych wolontariuszy.

Obecnie w Szlachetnej Paczce brakuje prawie sześciu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce. Oznacza to, że pomoc w tym roku może dotrzeć jedynie do 13,5 tysiąca rodzin - to o 36 procent mniej niż w poprzednim roku. Tylko w województwie zachodniopomorskim brakuje ponad 250 osób.

- Jest to bardzo duża liczba, która przekłada się na realną pomoc w "paczce". Każdy wolontariusz może mieć pod swoją opieką dwie, a nawet trzy rodziny, więc łatwo policzyć, ilu rodzinom nie jesteśmy w tym roku w stanie pomóc - mówi Patrycja Dziechciarz, specjalista ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie pomorskim. - Jeśli wolontariusz opiekuje się dwoma rodzinami, czyli jeżeli brakuje nam 250 wolontariuszy, to około 500 osób może zostać bez pomocy - dodaje.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dziechciarz przypomina, że Szlachetna Paczka co roku niesie pomoc najbardziej potrzebującym: między innymi osobom z niepełnosprawnościami, samotnym rodzicom, czy osobom starszym. Rodzinom dostarczana jest żywność, chemia, odzież, opał, sprzęt AGD, a od 2020 roku również komputery, które - z powodu pandemii choroby COVID-19 - potrzebne są do nauki zdalnej.

- To jest fantastyczna przygoda, nie tylko pod względem znajomości i rozwoju, tylko to jest realna pomoc, którą widzimy. Jest to wartość i przygoda, której nie zapomni się do końca życia - namawia Dziechciarz.

Pomagają już 20 lat

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. Zasada jest prosta: wolontariusze najpierw zbierają od osób samotnych i rodzin w trudnym położeniu informacje, jakiej pomocy najbardziej potrzebują. Tak powstaje baza. Z niej darczyńcy mogą wybrać, komu pomogą. Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tzw. weekend cudów, wolontariusze - z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców - wyruszają do domów w całej Polsce. W zeszłym roku podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc materialną otrzymało ponad 14 tys. rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tys. wolontariuszy.

Zainteresowani wolontariatem mogą wejść na stronę www.superw.pl, a tam wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Wolontariuszem można zostać już od 16. roku życia. Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się w weekend 11-12 grudnia. 

Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości