Handlował dopalaczami, 17 osób trafiło do szpitali

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Sąd apelacyjny utrzymał wyrok pięciu lat więzienia za sprzedaż dopalaczy w TrzebiatowieTVN24
wideo 2/5
TVN24Sąd apelacyjny utrzymał wyrok pięciu lat więzienia za sprzedaż dopalaczy w Trzebiatowie

Sąd apelacyjny utrzymał wyrok pięciu lat więzienia dla Aleksandra N., który handlował dopalaczami w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie). Po zażyciu niebezpiecznych substancji 17 osób trafiło do szpitala.

Wyrok zapadł w środę przed Sądem Apelacyjnym w Szczecinie. Aleksander N. odpowiadał za sprzedaż niebezpiecznych dopalaczy młodym mieszkańcom Trzebiatowa (woj. zachodniopomorskie). W trakcie śledztwa i procesu przyznał się jedynie do udzielenia substancji odurzającej trzem kolegom. Do szpitala w wyniku zażycia tego samego środka chemicznego trafiło wówczas 17 osób.

W marcu tego roku sąd skazał 19-letniego Aleksandra N. na pięć lat więzienia. Apelację wnieśli obrońca oskarżonego i prokuratura. W środę sąd utrzymał jednak karę pięciu lat więzienia w mocy.

- Sąd nie podzielił naszego stanowiska, natomiast, jakie dalsze kroki podejmiemy, zastanowimy się po zapoznaniu z pisemnym uzasadnieniem - powiedział po rozprawie prokurator Przemysław Płaskowicki.

- Wnosiliśmy o zmniejszenie wymiaru kary i ewentualne o zmianę kwalifikacji pierwszego czynu, sąd tego nie uwzględnił - mówił z kolei Piotr Cieloszyk, obrońca oskarżonego.

Dodał, że oni również o dalszych krokach zadecydują po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Aleksander N. stanął przed sądem (zdjęcie z lipca 2019 roku)tvn24

Przeprosił, ale się nie przyznał

Proces Aleksandra N. zaczął się w połowie lipca ubiegłego roku. Młodemu mężczyźnie groziło do ośmiu lat więzienia. Jak wyjaśniał podczas rozprawy oskarżony, poczęstował dopalaczami trzech znajomych. I tylko do tego się przyznał.

- Ten środek zamówiłem przez internet. Dla siebie, bo chciałem spróbować. Przyszedł znajomy i tak się złożyło, że też spróbował - opowiadał na sali sądowej. Zapłacił 320 złotych za 25 gramów. Przyznał też, że sam narkotyki bierze od 12. roku życia.

Jak twierdził, sam znalazł kolegę, który po zażyciu dopalaczy siedział w samochodzie pod jego domem i miał drgawki. Aleksander N. wezwał pogotowie i poczekał na jego przyjazd.

W sądzie wyraził skruchę. - To był mój wielki błąd. Przepraszam wszystkich - mówił wtedy.

"Ratownicy opowiadają nam o miotaniu się na ulicy, rujnowaniu domów"06.06 | Są ciągle nowe środki psychoaktywne. My już też przestaliśmy panować nad ich rodzajem. Nasze badania toksykologiczne nie są w stanie wykryć wszystkich nowoczesnych środków - mówił w TVN24 dr Jacek Rzepecki, toksykolog kliniczny z Oddziału Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Odniósł się do raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że państwo przegrało walkę z dopalaczami. tvn24

Konieczne było przypięcie ich pasami

W czerwcu 2018 roku do szpitali w województwie zachodniopomorskim trafiło 17 osób z dusznością, uczuciem dławienia, ogromnym pragnieniem, wymiotami i objawami psychozy. Ciała niektórych wyginały się w nienaturalne pozycje. Mieli zaburzoną świadomość.

Jak relacjonowali lekarze, zatruci byli niezwykle pobudzeni, konieczne było przypięcie ich pasami do łóżek, by nie zrobili krzywdy sobie i innym.

O niepokojącym stanie zdrowia bliskich alarmowały rodziny. Karetki rozwiozły ich do placówek medycznych w Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Szczecinie. Wszyscy pochodzili z 10-tysięcznego Trzebiatowa w powiecie gryfickim. Wszyscy też, według śledczych, kupili nielegalne substancje odurzające od 18-letniego wówczas Aleksandra N.

Trzebiatów znajduje się w ZachodniopomorskiemGoogle Maps

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24