"Ślązak" ochrzczony. Marynarka Wojenna czekała na niego 14 lat

Wodowanie ORP Ślązak
Wodowanie ORP Ślązak
Źródło: Piotr Terlecki | TVN 24
"Ślązak" będzie pierwszym od wielu lat, nowoczesnym okrętem przekazanym Marynarce Wojennej RP. Jednostkę ochrzczono i zwodowano w stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Ślązak" jest gotowy w 90 proc. Trwa jeszcze doposażanie jednostki. W 2016 roku powinna zacząć służbę dla Marynarki Wojennej. - To ważna uroczystość dla Marynarki, bo ostatni raz w polskiej stoczni wodowano i chrzczono dla nich okręt 21 lat temu - mówi Daniel Stenzel, reporter TVN24, który uczestniczył w uroczystości.

Z "Gawrona" zrobili "Ślązaka"

Przypomnijmy, że patrolowiec "Ślązak" to okręt budowany od 2001 r., pierwotnie jako wielozadaniowa korweta "Gawron". Prace przerwano w lutym 2012 r. Powód? Cięcia budżetowe. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym postanowiono, że jednostka, której kadłub był gotowy i już wtedy kosztował blisko 400 mln zł, zostanie dokończona, ale w mniej zaawansowanej i tańszej wersji - jako patrolowiec.

W grudniu okręt przeszedł wodowanie techniczne kadłuba:

Wodowanie "Ślązaka"

Wodowanie "Ślązaka"

W lutym 2013 r. minister Tomasz Siemoniak podpisał decyzję nakazującą rozpoczęcie negocjacji dotyczących dostawy elementów Zintegrowanego Systemu Walki. 23 września 2013 r. podpisano aneks do umowy zasadniczej na dokończenie budowy przez Stocznię Marynarki Wojennej platformy okrętu patrolowego ORP "Ślązak". W dokumencie doprecyzowano kwestie dokończenia budowy jednostki i zmiany przeznaczenia z korwety wielozadaniowej na okręt patrolowy.

Zaczęli budować "Gawrona", dokończyć mają "Ślązaka"

Zaczęli budować "Gawrona", dokończyć mają "Ślązaka"

Kapitan już jest

Już jesienią ubiegłego roku - zgodnie z regulaminem służby na okrętach Marynarki Wojennej - wojsko powołało grupę organizacyjno–przygotowawczą okrętu patrolowego „Ślązak”, wyznaczając przy tym na dowódcę jednostki kmdr ppor. Sebastiana Kała. Grupa ta liczy 20 osób, a jej członkowie od listopada poznają okręt i biorą udział w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez dostawców urządzeń, które są lub dopiero zostaną zamontowane na jednostce.

Patrolowiec o długości 95 metrów i szerokości 13,5 metrów ma być wyposażony w armaty i rakiety przeciwlotnicze. Jednostka ma osiągać prędkość ok. 30 węzłów.

Były oficer MW o konsekwencjach potencjalnego skasowania Gawrona (TVN24)

Były oficer MW o konsekwencjach potencjalnego skasowania Gawrona (TVN24)

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: PAP/ TVN24

Czytaj także: