TVN24 | Pomorze

Policja apeluje do Ukraińców: nie dajcie się oszukać. Komunikaty zabrzmią w Krakowie i Szczecinie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24
Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku polskim
Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku polskimtvn24
wideo 2/8
tvn24Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku polskim

Polska policja publikuje ulotki, a komendy w Krakowie i Szczecinie nagrały komunikaty po ukraińsku, które mają pomóc uniknąć kradzieży i oszustw. Jak przyznają funkcjonariusze, dochodzi do sytuacji, gdy przestępcy próbują wykorzystać potrzebujących pomocy uchodźców.

Komenda Główna Policji przygotowała i rozpowszechnia w punktach przesiadkowych i recepcyjnych ulotki w języku polskim i ukraińskim, które mają zapobiegać takim przestępstwom, jak handel ludźmi czy próby oszustw.

Wiąże się to z sygnałami o tym, że dochodziło do prób takich przestępstw.

Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?

Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców
Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźcówTVN24

Oszuści nie śpią

O jednej z nich pisaliśmy w sobotę 12 marca. Jak informowała lubelska policja, cztery Ukrainki z trójką dzieci chciały dostać się z punktu recepcyjnego w Lubyczy Królewskiej (województwo lubelskie) do Niemiec. Napotkana kobieta zaproponowała im darmowy transport samochodem jej znajomego. Jednak kierowca zażądał od Ukrainek po 150 euro od osoby za przewiezienie za zachodnią granicę.

Podobnie oszukany został 28-letni Ukrainiec, który od kilku lat mieszka i pracuje w Mławie. Opłacił on przez stronę internetową przewoźnika, który miał przewieźć przez granicę jego rodzinę. Po przelewie kontakt z oszustem urwał się, a transport nigdy nie dotarł na miejsce.

Czytaj też: "99 procent ludzi ma dobre chęci, ale hieny się obudziły"

PAH będzie pomagał na terenie Ukrainy tak długo, jak będzie to możliwe
PAH będzie pomagał na terenie Ukrainy tak długo, jak będzie to możliweTVN24

Porady dla uchodźców opublikowała Komenda Główna Policji.

• Jeśli nie masz zapewnionego transportu lub docelowego miejsca pobytu, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego; • Korzystając z transportu oferowanego przez przypadkowe osoby, trzymaj się zawsze w grupie; zapisz lub sfotografuj numer rejestracyjny pojazdu, którym podróżujesz i w miarę możliwości prześlij go rodzinie lub znajomym; • Nie przekazuj obcym osobom swoich dokumentów, nie oddawaj im telefonu; • Korzystając z ofert zatrudnienia, bądź rozważny i czujny; • Bądź w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi; poinformuj ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.

Komunikaty zabrzmią na dworcach

Krakowska i szczecińska komenda poszły o krok dalej w celu zapobiegania takim przestępstwom i przy pomocy ukraińskich wolontariuszy nagrały komunikaty z odezwą do uchodźców. Znajdują się tam rady takie jak: uważaj przy wymianie walut poza kantorami czy informacje, że organizacje pomocowe nie żądają pieniędzy za pomoc. Apelują także, by jakiekolwiek próby dokonania przestępstw bezzwłocznie zgłaszać funkcjonariuszom.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Komunikaty, po polsku i ukraińsku, zabrzmią na dworcach kolejowych, autobusowych i innych miejscach gdzie obsługiwani są ukraińscy uchodźcy.

Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku polskim
Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku polskimtvn24
Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku ukraińskim
Komunikat policji skierowany do uchodźców w języku ukraińskimtvn24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości