Muzeum Zegarów Wieżowych wraca 7 lat po pożarze

Pomorze


W poniedziałek, siedem lat po pożarze kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, ponownie otwarto działające w świątyni Muzeum Zegarów Wieżowych. Mimo że było nieczynne, przez ostatnie lata wzbogaciło się o kilka nowych eksponatów.

Muzeum Zegarów Wieżowych to dwie sale wystawiennicze urządzone wewnątrz kościelnej wieży. Oglądać tu można kolekcję 18 zegarów, a kilka kolejnych przechowywanych jest w muzealnych magazynach. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIV-XV wieku, najmłodsze powstały w XXI wieku. Są tu zarówno zegary mechaniczne, jak i te, do których uruchomienia potrzebna jest energia elektryczna.

Mało precyzyjny rarytas

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest zegar kolebnikowy, w którym kolebnik - niewielka poprzeczna belka obciążona dwoma ciężarkami, pełni identyczną funkcję, jaką później spełniało wahadło (zegary wahadłowe wynalazł w połowie XVII wieku Christiaan Huygens).

Jak wyjaśnił kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych Grzegorz Szychliński, zegary kolebnikowe są niezwykle rzadkie, bo po wynalezieniu mechanizmu opartego na wahadle, niemal wszystkie wyrzucono lub przerobiono.

- Wynikało to z faktu, że zegary wahadłowe były dużo dokładniejsze - powiedział Szychliński dodając, że prezentowany w muzeum zegar kolebnikowy jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych zachowanych w Europie.

Zegar pulsarowy

Na świątynnej wieży oglądać można także zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych, która należała do Michała Mięsowicza z Krosna, a także mechanizm z Wysp Brytyjskich.

Historyczne zegary uzupełniają też konstrukcje współczesne. Są to przede wszystkim dwa czasomierze zbudowane w 2011 r. dla uczczenia 400-lecia urodzin Jana Heweliusza - zegar wahadłowy oraz pulsarowy, odmierzający czas na podstawie sygnałów wysyłanych przez gwiazdy. Pierwszy z nich można oglądać w Baszcie na Zamurzu niedaleko kościoła, drugi ulokowano na wieży świątyni.

50 dzwonów, 17 ton

Integralną częścią muzeum jest też znajdujący się w wieży kościoła św. Katarzyny carillon - instrument złożony z 50. dzwonów ważących w sumie 17 ton.

Odwiedzający placówkę mają też niepowtarzalną okazję skorzystania ze zlokalizowanego w hełmie wieży punktu widokowego. Z wysokości 50 metrów widać dobrze nie tylko Stare i Główne Miasto, ale też Zatokę Gdańską, Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną czy Żuławy.

Zamknięte od ponad 7 lat

Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 r. Pożar, który wybuchł w kościele 22 maja 2006 r., spowodował szczęśliwie tylko nieznaczne uszkodzenia muzealnych eksponatów (dokonała ich głównie woda użyta do gaszenia). Ogień uszkodził jednak poważnie hełm wieży, który trzeba było odtworzyć. W czasie remontu wieży muzeum było nieczynne, muzealnicy wykorzystywali ten czas m.in. na naprawę i konserwację eksponatów. Przed ponownym otwarciem zdecydowali się też przearanżować wystawę.

Dla publiczności Muzeum Zegarów Wieżowych zostanie otwarte 13 lipca. Czynne będzie do 30 września.

Autor: md/roody / Źródło: PAP