TVN24 | Pomorze

Są wolontariuszami, chcieli dać dobry przykład... Samorządowcy tłumaczą się ze szczepień poza kolejką

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24
Samorządowcy tłumaczą się, czemu zaszczepili się poza kolejką
Samorządowcy tłumaczą się, czemu zaszczepili się poza kolejkątvn24
wideo 2/10
tvn24Samorządowcy tłumaczą się, czemu zaszczepili się poza kolejką

Pierwsza dostawa szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce miała trafić do pracowników służby zdrowia. Tymczasem okazuje się, że zaszczepili się także niektórzy samorządowcy. Teraz tłumaczą, dlaczego zrobili to poza kolejką.

Tydzień temu rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia, a następnie szczepionkę mają otrzymać między innymi seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Według zapowiedzi resortu zdrowia zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć dopiero po 15 stycznia. Tymczasem okazuje się, że zaszczepili się już niektórzy samorządowcy.

Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zero
Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zeroTVN24

"Tak bardzo się cieszymy i dziękujemy". Kolejne osoby w grupie z pierwszeństwem szczepień.

Pierwsza "ofiara" szczepień

W sobotę informowaliśmy o staroście opatowskim (Świętokrzyskie) Tomaszu Stańku, który za przyjęcie szczepionki poza kolejką został już wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości.

Starosta poinformował o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w mediach społecznościowych. "Czujemy się wyśmienicie, a najważniejsze, że zabezpieczamy naszych najbliższych. Za 3 tygodnie kolejna dawka. Zachęcamy do takich samych decyzji" - napisał na swoim profilu na Facebooku starosta, wtedy jeszcze członek Prawa i Sprawiedliwości. Wpis później został usunięty.

Szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski poinformował w sobotę, że starosta Staniek uchwałą Zarządu Okręgowego PiS został usunięty ze struktur partii. "Zasady obowiązują wszystkich" - podkreślił we wpisie na Twitterze Sobolewski, który odpowiada za nadzór nad strukturami partii.

Staniek ma w poniedziałek wydać oświadczenie w tej sprawie.

"Mamy mały szczepionkowy skandal". W szpitalach szczepione są osoby spoza grupy zero.

Narodowy Program SzczepieńPAP

Miller: poinformowałem o szczepieniu, bo nie chciałem sprawiać wrażenia, że robię coś potajemnie.

"Zaprosił mnie dyrektor szpitala"

Podobny los może czekać kolejnego członka PiS - starostę nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza, który również się zaszczepił. Jak napisał w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych, zrobił to na zaproszenie dyrektora szpitala w Nysie (województwo opolskie) Norberta Krajczego.

Kruczkiewicz zapewnia, że nie zabiegał o przedterminowe szczepienie, a od dyrektora miał zapewnienie, że postępuje "zgodnie z procedurami formalnymi i etycznymi". Oddał się do dyspozycji władz partii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

"Każda dawka szczepionki przekazana z naruszeniem harmonogramu to dawka, której może zabraknąć".

Z kolei starosta powiatu sandomierskiego (Świętokrzyskie) Marcin Piwnik z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonuje, że zaszczepił się, bo chce przekonać do tego mieszkańców. Pierwszą dawkę przyjął 30 grudnia. Nie odniósł się na razie do tego, że dokonał tego poza kolejką.

Starosta śremski: zaszczepiłem się, by zachęcić mieszkańców do tego samego
Starosta śremski: zaszczepiłem się, by zachęcić mieszkańców do tego samegoTVN24

Starosta: jestem wolontariuszem w szpitalu

Kolejny zaszczepiony samorządowiec to Zenon Jahns – starosta ze Śremu (Wielkopolska). Pytany, czemu to zrobił powiedział dziennikarzom, że poddał się szczepieniu, "żeby dać sygnał mieszkańcom, że to jest jedyna droga, żebyśmy wrócili do normalności".

Przekonywał także, że jest w grupie zerowej, jako "właściciel szpitala" - starostwo jest organem założycielskim placówki. - W grupie zero jest także personel niemedyczny, do której zaliczana jest cała administracja. Niestety ja również muszę spotykać się z personelem, muszę przyjmować dokumenty i również zaliczam się do grupy zero - uważa starosta. - Nie złamaliśmy zasad - przekonuje.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Starosta krapkowicki (województwo opolskie) Maciej Sonik zaszczepił się wraz z wicestarostą Sabiną Gorzkullą. Sonik podkreśla, że zrobili to nie jako samorządowcy, ale wolontariusze szpitala. Jak zapewnia, są nimi od marca.

Także Sonik podnosi, że zaszczepił się, by dać przykład mieszkańcom i przekonać ich, że nie jest to groźne.

Zaszczepieni aktorzy wyjaśniają. "Z mądrej zdawałoby się akcji wyszedł taki koszmar".

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości