Po śmierci okazało się, że miał koronawirusa. Mężczyzny nie ma jednak w statystykach zmarłych

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w PolsceTVN24
wideo 2/35
TVN2436 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Zmarł w karetce. Miał wcześniej kontakt z osobą zakażoną, dlatego po śmierci zrobiono mu test. - Wynik badania potwierdził obecność koronawirusa, jednak bezpośrednią przyczyną zgonu były choroby współistniejące – informuje sanepid. Mężczyzna jest więc wliczony do statystyk uwzględniających potwierdzone zakażenia, ale nie ma go liście zmarłych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O śmierci mężczyzny z powiatu gryfickiego (woj. zachodniopomorskie) sanepid poinformował we wtorek.

Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie tłumaczyła, że mężczyzna zmarł w karetce, w drodze do szpitala. W związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną, zrobiono mu test.

- Wynik badania potwierdził obecność koronawirusa, jednak bezpośrednią przyczyną zgonu były choroby współistniejące. W związku z potwierdzonym wynikiem testu na COVID-19 mężczyzna został wliczony do statystyki uwzględniającej przypadki potwierdzone – przekazała.

Dodała jednak, że lekarz w akcie zgonu stwierdził, że przyczyną śmierci była inna choroba. Z tego powodu mężczyzny nie wlicza się w statystyki osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia 26 marca opublikowało wytyczne dotyczące określania przyczyn zgonów związanych z epidemią koronawirusa.

Wśród wskazówek pojawia się informacja o tym, że "choroby zakaźne, jako przyczyny wyjściowe zgonów, są nadrzędne w stosunku do chorób niezakaźnych”. Dlatego COVID-19 stanowi "wyjściową przyczynę zgonu".

Jednak, jak można przeczytać, "choroba pierwotna jest ważniejsza od powikłań, a choroba o cięższym przebiegu od choroby o łagodnym przebiegu".

73 chorych na Pomorzu Zachodnim

W środę rano w województwie zachodniopomorskim potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Małgorzata Kapłan przekazała, że trzy zakażone osoby pochodzą z powiatu gryfickiego. To kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Oboje przebywają w izolacji domowej. Nowe zakażenie wykryto również u kobiety w średnim wieku hospitalizowanej w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie.

Czwartym pacjentem, u którego potwierdzono koronawirusa jest mężczyzna w średnim wieku ze Szczecina. Jest on hospitalizowany w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.

W sumie zakażeń koronawirusem na Pomorzu Zachodnim odnotowano 73. Jedna osoba zmarła.

Resort zdrowia poinformował w środę rano o kolejnych 36 nowych przypadkach koronowirusa. Łączny bilans wzrósł do 2347. Zmarły dwie kolejne osoby: 83-letni i 68-letni mężczyźni. W sumie odnotowano dotąd 35 zgonów.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP