Zgodnie z nowym rozporządzeniem pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce oraz Polacy pracujący w państwach Unii Europejskiej zwolnieni są z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. - W końcu będziemy mogli zobaczyć swoich bliskich, jednak to jest dopiero mały krok w kierunku normalizacji całej sytuacji na pograniczu - mówi lekarz pracujący w Niemczech.
Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem z kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni są m.in. pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach Unii Europejskiej. Muszą oni jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech.
- Bardzo się cieszymy, to jest krok w bardzo dobrą stronę dla nas, umożliwia normalny kontakt, egzystencję na pograniczu. W końcu będziemy mogli zobaczyć swoich bliskich - mówi Rafał Krysztopik, lekarz pracujący w Pasewalku w Niemczech.
Dodaje jednak, że "jest to dopiero mały krok w kierunku normalizacji całej sytuacji na pograniczu". Nie wszystkie przejścia graniczne są otwarte. Osoby, które chcą przekroczyć granicę w Lubieszynie (Zachodniopomorskie), która jest zamknięta, muszą pojechać do oddalonego o kilkanaście kilometrów Kołbaskowa (Zachodniopomorskie).
- My jesteśmy już tak zdesperowani, tak chcemy zobaczyć tych naszych najdroższych, rodzinę, ja moją narzeczoną chciałbym zobaczyć, że już nawet taki krok bardzo mnie cieszy - mówi Krysztopik.
- Dzięki temu, że okazaliśmy jedność razem tutaj i na te protesty przychodziło bardzo wiele ludzi, ponieważ to była sytuacja uciążliwa nie tylko dla nas, ale wcześniej też dla pozostałych pracowników transgranicznych, te protesty spowodowały, że to (kwarantanna - red.) zostało zniesione - mówi Krysztopik. - To pokazuje, że w jedności jest siła - dodaje.
Nie wszyscy są zwolnieni z kwarantanny
Rozporządzenie opublikowane w sobotę weszło w życie od poniedziałku.
Dokument stanowi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym. Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę. Teraz jednak - zgodnie z rozporządzeniem - z takiej kwarantanny zwolnieni są m.in. załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce, bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.
Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem w wyjątkowych sytuacjach sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny. Zgodnie z przepisami pracownikowi, który odbywa kwarantannę, przysługuje tzw. chorobowe. Jeżeli odbywamy kwarantannę, objęci są nią również nasi domownicy.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24