TVN24 | Pomorze

Ewakuacja pacjentów szpitala we Włocławku. 30 osób zakażonych koronawirusem

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK
Źródło:
TVN24/PAP
W sobotę ewakuowani są pacjenci z negatywnym wynikiem na koronawirusa TVN24
wideo 2/8
TVN24W sobotę ewakuowani są pacjenci z negatywnym wynikiem na koronawirusa

17 pracowników i 13 pacjentów szpitala we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) zakażonych jest koronawirusem. Część pacjentów już w piątek została przewieziona do szpitala w Grudziądzu. W sobotę ewakuowani są kolejni.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku w czwartek wieczorem poinformował, że jeden z pracowników medycznego Oddziału Chorób Wewnętrznych II jest zakażony koronawirusem. Już w piątek Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego przekazał informację o kolejnych zakażonych. Jest to 17 pracowników i 13 pacjentów placówki.

W związku z tym sanepid i władze szpitala podjęły decyzję o ewakuacji.

W piątek 13 zakażonych pacjentów zostało przewiezionych do szpitala w Grudziądzu. Część z nich jest w stanie ciężkim. W sobotę rozpoczęła się ewakuacja 12 pacjentów, którzy mieli wynik negatywny.

- Te osoby przebywały (na oddziale - red.) powyżej 48 godzin, prawdopodobnie też mogą być zakażone lub będą zakażone koronawirusem. Te osoby też chcemy przewieźć w bezpieczne miejsce tak, aby po kilku dniach przeprowadzić kolejne badania, które nam pozwolą ocenić, czy są zakażone, czy nie - tłumaczy Mól.

Ci pacjenci trafią do szpitala w Świeciu i najprawdopodobniej do szpitala w Bydgoszczy.

Z kolei większość z 17 zakażonych pracowników szpitala jest w stanie dobrym. Sanepid zadecydował więc o tym, że te osoby trafią na izolację domową. W stosunku do kilku osób zostało zaproponowane izolatorium, ale z informacji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że wszyscy pracownicy postanowili o izolacji domowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kolejnych 100 testów

W szpitalu we Włocławku testy na obecność koronawirusa na szeroką skalę zostały przeprowadzone po tym, jak badanie jednej z pielęgniarek dało w czwartek wynik pozytywny. Kobieta miała objawy wskazujące na przeziębienie, ale na wszelki wypadek postanowiła poddać się testowi i wówczas okazało się, że jest zakażona.

Do tej pory znane są wyniki 67 testów, z czego 30 dało właśnie wynik pozytywny. Adrian Mól przekazał jednak, że dyrekcja szpitala postanowiła o przeprowadzeniu kolejnych wymazów wśród pacjentów i personelu placówki. Przebadanych ma zostać jeszcze około 100 osób.

Istnieje ryzyko, że wirus mógł przenieść się na inne oddziały.

Jak przekazały władze szpitala, przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych zostały czasowo wstrzymane.

MZ: 603 nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 603 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem.

Nowe przypadki, o których poinformowano w sobotę, dotyczą osób z województw: małopolskiego (93), pomorskiego (79), śląskiego (72) mazowieckiego (64), kujawsko-pomorskiego (54), wielkopolskiego (50), podkarpackiego (39), łódzkiego (37), lubuskiego (29), warmińsko-mazurskiego (18), świętokrzyskiego (17), opolskiego (14), zachodniopomorskiego (14), dolnośląskiego (11), lubelskiego (7), podlaskiego (5). MZ podało również, że zmarło kolejne 13 osób w wieku od 65 do 95 lat. Resort przekazał, że większość zmarłych miała choroby współistniejące. Do zgonów doszło m.in. w Grudziądzu, Radomsku, Gliwicach, Poznaniu, Wrocławiu, Radomiu, Warszawie, Sędziszowie Małopolskim i Kędzierzynie-Koźlu. W sumie potwierdzono dotąd śmierć 2182 zakażonych osób.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:MAK

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: